ABD

Wall Street’te büyük GameStop oyunu

GameStop reddit borsa hisseleri yükseliş

GameStop hisseleri bir anda yükseldi

Salgın döneminde ciddi kayıplar yaşayan ve 450 mağazasını kapatmayı hedefleyen GameStop bir anda beklenmedik bir hisse yükselişi yaşadı. Çoğu insanın değersiz gördüğü bir şirket aniden hisse senedi fiyatının hiçbir sebep yokken yaklaşık yüzde 300’e yaklaşan bir yükselme yaşadığında Wall Street’in birinci gündem maddesi haline geldi. GameStop hisseleri oldukça hızlı bir şekilde yükseliş gösterdi ve birkaç kez durma noktasına geldi. Hisseler bir noktada iki katın üzerine çıktı ve günü yüzde 18 yükselişle kapattı. 3.25 dolar seviyesine kadar gerilemiş olan GameStop hisseleri bir anda 248 dolara kadar yükseldi. Bu artış borsada deprem etkisi yarattı. Tüm yatırımcıların diline düşen bu yükseliş sosyal medyada da gündem haline geldi.

GameStop nasıl aniden hisse yükselişi yaşadı?

CNN’in haberine göre, video oyun perakendecisinin bu beklenmedik hisse yükselişinin sebebi Reddit’in WallStreetBets (WSB) başlığı altında yazan kişiler, şirketi ateşli bir şekilde savunması. Aslında basit bir piyasa mekaniği hikayesi. Ancak aynı zamanda eğlenceli ve kâr amaçlı bir hisse senedi satın alma çılgınlığı. Şirketin hisselerinin ciddi değer kaybetmesi ile birlikte 2 milyondan fazla abonesi olan dijital sosyal haber ve tartışma sitesi Reddit üzerinde GameStop hisselerinin yükseleceğine dair yaratılan dedikodu haberler, küçük yatırımcıların bu ucuz hisselere ciddi talep göstermesine sebep oldu. Böylece aşırı alım ile birlikte hisseler ederinin çok üzerinde bir değer kazandı. Bunun sonucunda, GameStop hisselerinde açığa satış sıkışması yaşandı. Birçok yatırımcı, son dönemde GameStop hisselerinin düşeceğini düşünerek, hisse aldı ve hisseleri daha düşük bir fiyatla yeniden satın alabilecekleri umuduyla da sattı. Reddit’in WSB sayfasının takipçilerinin favorilerinden BlackBerry de (BB) bu yıl yükseliş gösterdi.

Bazı GameStop yatırımcıları, hissede görülen ralliyi destekleyen ürünler satarak getiri sağlamayı bile düşünüyor. JonesTrading’in Baş Piyasa Stratejisti Mike O’Rourke, yazdığı bir raporda Etsy’de hissenin yükselişini kutlayan bazı ürünlerin yer aldığını söyledi.

Tüm bu gelişmeler üzerine Elon Musk‘ın “GameStonk” paylaşımı da hisseleri uçuşa geçirdi. Şirket hisseleri 347 dolardan işlem gördü.

ABD’den sonra Avustralya ve Hindistan’da

ABD’de başlayan GameStop fırtınasına Hindistan ve Avustralya’da katıldı. Video oyunu perakendecisi, Hintli perakende yatırımcılarının ABD hisse senetlerini alıp satmaları için bir platform olan Stockal’da geçtiğimiz hafta en çok işlem gören beş isim arasında yer aldı . Kurucu ortak ve CEO’su Sitashwa Srivastava bir röportajda, GameStop’un platformdaki tüm işlemlerin yaklaşık yüzde 15’ini oluşturduğunu söyledi.

Bu finansal hareket ile küçük yatırımcıların Wall Street’e başkaldırısı olarak tarihe geçecek gibi görünüyor.
Son Yazılar
ABD

ABD konut krizine mi hazırlanıyor?

Konut krizi kapıda Yükselen faiz oranlarına rağmen ABD'deki gayrimenkuller güçlü kalmaya devam ediyor. Ancak uzmanlar uyarıyor. Bir sonraki konut krizi ev sahibi olmayan…
ABD

Fed dünyayı krize sokabilir

Fed kararı insanları fakirleştirmek demek ABD Merkez Bankası Fed'in izleyeceği yol ekonomileri direkt etkiliyor. Bu yüzden özellikle doların rezerv para birimi ve ABD'nin…
ABD

Amerikalılar ülke ekonomisi çöküyor endişesinde Biden ise iyimser

Amerikalılar ekonomik tablodan umutsuz Amerikalılar ekonomik tablo karşısında kötümser. ABD'de enflasyon, koronavirüs salgınının bıraktığı etkilerin yanı sıra Rusya-Ukrayna savaşının da yol açtığı…