ABD

ABD – Çin “sermaye savaşı” doları vurabilir

Milyarder yatırımcı Ray Dalio, ABD ile Çin arasındaki anlaşmazlığın “sermaye savaşı”na dönüşebileceğini ve bunun sonucunda doların olumsuz etkilenebileceğini belirtti.

Bridgewater Associates’in kurucusu, iki ülke arasında gerçekleşebilecek yeni bir mücadeleden bahsetti ve gevşek maliye politikası ve ideolojik bölünmelerin ABD’yi düşüşe zorladığını ifade etti.

Fox Television’da Sunday Morning Futures’a değerlendirmede bulunan Dalio, “Ticaret savaşı var, teknoloji savaşı var, jeopolitik savaş var ve bir sermaye savaşı da olabilir.” dedi.

“Kanunlar yoluyla ‘Çin’de yatırım yapma’ derseniz ya da ABD’nin Çin’e olan tahvil ödemelerini durdurursanız ki bunlar ihtimal dahilinde, bunların doların değerini etkilemek gibi büyük sonuçları olur.” dedi.

Dolar, geçen üç ayda tüm önemli piyasa paraları karşısında değer kaybetti.

Dalio, “En fazla endişe ettiğim konular paramızın sağlamlığı ile ilgili. Üretken olmak ve bunu bir süre boyunca devam ettirmek yerine açık verip, tahvil satıp, para basmayı sürdüremezsiniz.” dedi.

Kaynak: Bloomberg

Son Yazılar
ABD

ABD konut krizine mi hazırlanıyor?

Konut krizi kapıda Yükselen faiz oranlarına rağmen ABD'deki gayrimenkuller güçlü kalmaya devam ediyor. Ancak uzmanlar uyarıyor. Bir sonraki konut krizi ev sahibi olmayan…
ABD

Fed dünyayı krize sokabilir

Fed kararı insanları fakirleştirmek demek ABD Merkez Bankası Fed'in izleyeceği yol ekonomileri direkt etkiliyor. Bu yüzden özellikle doların rezerv para birimi ve ABD'nin…
ABD

Amerikalılar ülke ekonomisi çöküyor endişesinde Biden ise iyimser

Amerikalılar ekonomik tablodan umutsuz Amerikalılar ekonomik tablo karşısında kötümser. ABD'de enflasyon, koronavirüs salgınının bıraktığı etkilerin yanı sıra Rusya-Ukrayna savaşının da yol açtığı…