ABDDünya

ABD ile Çin arasındaki yatırımlar 9 yılın en düşük seviyesine geriledi

ABD ile Çin arasındaki iki yönlü yatırımlar, dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki ilişkilerin bozulması ve salgının işletme güvenini olumsuz etkilemesiyle 2020’nin ilk yarısında yaklaşık dokuz yılın en düşük seviyesine geriledi.

ABD – Çin Yatırım Projesi’nin analizine göre iki ülke arasındaki doğrudan ve girişim sermayesi toplam yatırımları söz konusu dönemde 10.9 milyar dolar ile 2011’in ikinci yarısından beri en düşük seviyede gerçekleşti. ABD’de geçen yıldan sarkan büyük bir alım olmasaydı toplam daha da düşük olacaktı.

Çin’in ABD’de tamamlanan doğrudan yatırımı ilk altı ayda 4.7 milyar dolar oldu. Bir önceki yılın aynı döneminde 3.4 milyar dolar idi. Bu yılın rakamı Tencent Holdings Ltd.’nin, Universal Music Group Inc.’te 3.4 milyar dolarlık azınlık hissesi almasından destek buldu.

ABD’nin, özellikle teknoloji sektöründe, Çin yatırımlarına yönelik daha sıkı kontroller uygulamasıyla birlikte genel olarak transferler düşük kaldı.

Raporda, “Ticaret anlaşmazlıklarının tırmanmasına karşın rakamlar Çinli şirketlerin tarifelerden kaçınmak için faaliyetlerini yerelleştirme amacıyla ABD’de yatırım yaptığına dair pek az kanıt sunuyor. Ayrıca veriler pandeminin ardından Çinli şirketlerin baskı altındaki ABD varlıklarını aldıklarına ilişkin endişelerin abartılı olduğunu gösteriyor.” dedi.

ABD’nin Çin’e doğrudan yatırımı yüzde 31 düşüşle 4.1 milyar dolar oldu.

Kaynak: Bloomberg

Son Yazılar
Dünya

Doların küresel anlamda güçlenmesi ne anlama geliyor?

Dolar tüm para birimleri karşıısnda yükseliyor Dolar önemli tüm para birimleri karşısında yükselişini sürdürüyor. Fed'in agresif faiz artış döngüsüyle dolar bu sene birçok para…
Dünya

Foreign Policy: Putin'in enerji savaşı, Avrupa'yı parçalıyor

Foreign Policy enerji krizini manşetine taşıdı Avrupa'ya doğalgaz akışını süresiz olarak askıya alan Moskova yönetiminin hamlesi, ABD merkezli Foreign Policy dergisi tarafından…
Dünya

İflas dalgası Avrupa'da yayılıyor

Avrupa'da firmalar iflas bayrağı çekti Enerjiden perakendeye, gıdadan gayrimenkule kadar Avrupa'da birçok firma iflas bayrağını çekti. İngiltere'de iflas eden şirketlerin sayısı ağustosta…