ABD

ABD, Katar’ın Predator İHA talebini bekletiyor

ABD Katar'ın İHA talebini bekletiyor

ABD Katar'ı beklemede tutuyor

Katar hükûmeti bundan bir yıl önce dört silahlı MQ-9B Predator İHA satın almak için resmi bir talepte bulunmuştu. ABD Dışişleri Bakanlığı Katar'ın İHA talebiyle ilgili henüz harekete geçmedi ve yetkililer de nedenini açıklamadı. ABD merkezli Wall Street Journal gazetesinin özel haberine göre Katarlı yetkililer, doğal gaz tesislerinde ve diğer bölgelerde terörist eylemlere ve teröristlerin oluşturduğu tehlikelere karşılık gözlem yapabilmek için ABD'nin tedarik edeceği İHA'ları kullanacaklarını söylediler. ABD’li yetkililer ve savunma uzmanları, bunun ABD’nin İran’ın oluşturduğu tehditleri önlemesine yardımcı olabileceğini kaydediyor. Katar ayrıca ayrı bir taleple F-35 savaş uçaklarını satın almak istiyor ancak bu talebine de henüz bir yanıt alabilmiş değil.

Katar’ın Predator İHA Talebi

600 milyon dolarlık bir anlaşma olduğu tahmin edilen silahlı İHA'lar Katarlılara bölgede daha sağlam bir savunma kapasitesi sağlayacak. Bu da ABD'nin, İran'ın oluşturduğu tehdidi önlemesine fayda sağlayacaktır. Katar ayrıca başka bir talep kapsamında F-35 savaş uçaklarını da satın almak istiyor.

ABD, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) gibi diğer müttefiklerinin benzer taleplerini onaylamıştı. Bu da Katarlıları daha da öfkelendiriyor ve Doha'nın, özellikle de Afganların tahliye edilmesi konusu başta olmak üzere ABD'ye birçok defa yardım etmiş olduğunu dile getiriyorlar. Katar hükûmetinden bir yetkili, "Bizim açımızdan kızdığımız nokta, talebimizde neden gecikme olduğuna dair net bir neden olmaması. Afganistan'daki tahliye operasyonları Katar'ın müttefiklerini desteklemeye ve güvenlik ve istikrar hedeflerine her zaman hazır olduğunu gösteriyor." dedi.

Katar, Suudi Arabistan'dan sonra, Washington'ın yabancı-askeri silah satışı programındaki en büyük ikinci alıcı. Bazı satışların içinde entegre hava ve füze savunma sistemleri, radarlar ve ileri teknoloji F-150Q savaş uçakları yer alıyor. Katar’ın henüz gündeme alınmayan Reaper talebinin Katar Emiri Şeyh Temim ve ABD Başkanı Biden arasında gelecek ay düzenlenmesi planlanan Beyaz Saray’daki toplantıda ele alınması bekleniyor. Konu, iki liderin ajandasında en üst sıralarda olacak.

ABD ve Katar arasındaki ilişkiler her ne kadar sağlıklıymış gibi gözükse de ABD’li yetkililer Katar’ın Müslüman Kardeşler, Hamas ve Türkiye ile olan bağlarından rahatsız. Bazı ABD’li ve Katarlı yetkililerin yanı sıra dış politika uzmanları ABD, Orta Doğu’dan geri çekilirken Körfez ülkelerinin Çin’e karşı Hint-Pasifik bölgesinde hayati bir rol oynayacağını düşünüyor.

Son Yazılar
ABD

ABD konut krizine mi hazırlanıyor?

Konut krizi kapıda Yükselen faiz oranlarına rağmen ABD'deki gayrimenkuller güçlü kalmaya devam ediyor. Ancak uzmanlar uyarıyor. Bir sonraki konut krizi ev sahibi olmayan…
ABD

Fed dünyayı krize sokabilir

Fed kararı insanları fakirleştirmek demek ABD Merkez Bankası Fed'in izleyeceği yol ekonomileri direkt etkiliyor. Bu yüzden özellikle doların rezerv para birimi ve ABD'nin…
ABD

Amerikalılar ülke ekonomisi çöküyor endişesinde Biden ise iyimser

Amerikalılar ekonomik tablodan umutsuz Amerikalılar ekonomik tablo karşısında kötümser. ABD'de enflasyon, koronavirüs salgınının bıraktığı etkilerin yanı sıra Rusya-Ukrayna savaşının da yol açtığı…