ABD

ABD Senatosu’ndan Çinli şirketlere borsa engeli

ABD Senatosu, Alibaba Group Inc. ve Baidu Inc. gibi Çinli şirketlerin ABD borsalarında listelenmesine engel oluşturabilecek yasa teklifini Çarşamba günü ezici bir çoğunlukla onayladı.

Dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki gerginlik giderek tırmanırken, Lousiana’dan Cumhuriyetçi Senatör John Kennedy ve Maryland’den Demokrat Chris Van Hollen tarafından getirilen ve oy birliğiyle kabul edilen teklif, şirketlerin yabancı bir hükümetin kontrolünde olmadıklarını belgelendirmelerini gerektirebilir.

ABD’li kanun yapıcılar, önemli bir bölümü yüksek getiriler peşinde koşan emeklilik fonları ve kolej vakıflarından gelen milyarlarca dolarlık sermayenin Çin merkezli büyük şirketlere akmasına dur dedi.

Yapay zekadan otonom sürüş teknolojileri ve internet veri toplamaya kadar birçok alanda öncü rol oynayan Çinli teknoloji devlerinin Amerikan parasıyla finanse edilmesi tehlike çanlarının çalmasına neden oldu.

ABD borsalarında işlem gören en büyük Çinli şirketlerin hisseleri, Perşembe günü piyasanın yükselmesine karşın geriledi. Bu şirketlerin arasında Alibaba ve Baidu da bulunuyor.

Kaynak: Bloomberg

Son Yazılar
ABD

ABD konut krizine mi hazırlanıyor?

Konut krizi kapıda Yükselen faiz oranlarına rağmen ABD'deki gayrimenkuller güçlü kalmaya devam ediyor. Ancak uzmanlar uyarıyor. Bir sonraki konut krizi ev sahibi olmayan…
ABD

Fed dünyayı krize sokabilir

Fed kararı insanları fakirleştirmek demek ABD Merkez Bankası Fed'in izleyeceği yol ekonomileri direkt etkiliyor. Bu yüzden özellikle doların rezerv para birimi ve ABD'nin…
ABD

Amerikalılar ülke ekonomisi çöküyor endişesinde Biden ise iyimser

Amerikalılar ekonomik tablodan umutsuz Amerikalılar ekonomik tablo karşısında kötümser. ABD'de enflasyon, koronavirüs salgınının bıraktığı etkilerin yanı sıra Rusya-Ukrayna savaşının da yol açtığı…