ABD

ABD ve Çin anlaşmazlığı küresel ekonomiyi yeniden şekillendirecek

TikTok, WeChat ve Huawei Technologies Co. yalnızca başlangıç…

ABD ve Çin arasındaki gerilimin gidişatının on yıllar boyunca küresel ekonomiyi yeniden şekillendirme potansiyeli bulunuyor.

ABD Başkanı Donald Trump’ın son hamleleri Çin’in en büyük şirketlerinin ve Komünist Parti’nin ‘erişemeyeceği’ temiz ağlar yaratma çabasının bir parçası.

Ayrıca Trump, ABD’nin Çin ile ekonomik ilişkilerini durdurma niyetinde olduğunu kaydetti ve denizaşırı istihdam yaratan Amerikan şirketlerini cezalandıracağı ve Çin ile iş yapan firmaların federal ihaleleri kazanmalarını yasaklayacağı tehdidini dile getirerek, başkanlık yarışındaki rakibi Joe Biden’ın tersi bir tutum takındı.

Bulut verilerden 5G bağlantılarına, denizaltı kablolara kadar uzanan bu girişim ülkeleri ve şirketleri taraf seçmeye zorlarken, aynı zamanda halihazırda şirketlerin anlaşmalarını ve jeopolitik gelişmeleri etkilemeye başladı.

Geçtiğimiz hafta Çin’in yerel çip endüstrisini revizyondan geçireceğine dair haberler hisse senetlerini yukarı taşımaya yardımcı olmuştu. Konuyla ilgili bilgi sahibi kaynakların aktardığı bilgilere göre, Çin yerel yarı iletken endüstrisini geliştirmek ve Trump yönetiminin kısıtlamalarına karşı mücadele etmek için bir dizi yeni politika belirlemeyi planlıyor. Kaynaklar sektöre verilen önemin daha önce ülkenin atom enerjisinin geliştirilmesine verdiği önemle aynı olduğunu da belirtiyor.

Şu an ABD’de Çin’in akıllı buzdolaplarından egzersiz ekranlarına kadar veri erişimini kısıtlamasına yönelik tartışmalar küresel ekonomide ayrışmaya yola açabileceği gerekçesi ile Silikon Vadisi’nden Shenzen’e kadar iş liderlerini endişelendiriyor.

Kaynak: Bloomberg

Son Yazılar
ABD

ABD konut krizine mi hazırlanıyor?

Konut krizi kapıda Yükselen faiz oranlarına rağmen ABD'deki gayrimenkuller güçlü kalmaya devam ediyor. Ancak uzmanlar uyarıyor. Bir sonraki konut krizi ev sahibi olmayan…
ABD

Fed dünyayı krize sokabilir

Fed kararı insanları fakirleştirmek demek ABD Merkez Bankası Fed'in izleyeceği yol ekonomileri direkt etkiliyor. Bu yüzden özellikle doların rezerv para birimi ve ABD'nin…
ABD

Amerikalılar ülke ekonomisi çöküyor endişesinde Biden ise iyimser

Amerikalılar ekonomik tablodan umutsuz Amerikalılar ekonomik tablo karşısında kötümser. ABD'de enflasyon, koronavirüs salgınının bıraktığı etkilerin yanı sıra Rusya-Ukrayna savaşının da yol açtığı…