ABD

ABD’de havacılık sektöründe iş kayıpları durdurulamıyor

Koronavirüs salgını nedeniyle uygulanan seyahat kısıtlamaları havacılık sektöründe binlerce kişinin işini kaybetmesine neden oluyor.

Amerikan havayolu şirketleri binlerce uçuşu iptal etmiş durumda. Haziran ayına kadar uçuşların en az yüzde 80’ninin iptal edildiği belirtiliyor.

Havayolu şirketleri yolcuları uçuşların güvenli olduğuna ikna etmek için maske takılmasını talep ediyor ve hijyenle ilgili yeni uygulamalar yürürlüğe koyuyor.

Ancak bununla birlikte kötüleşen ekonominin de talebi yeterince arttırmayabileceği endişesi hakim.

Boeing ve Airbus’ın Kansas’ta 1450 çalışanın işine son verereceği belirtildi.

Boeing, bazı üretimlerde kesintiye gidiyor ve dünya genelinde yıl sonuna kadar 16 bin çalışanın işine son vermeyi planlıyor. Bu şirketin tüm çalışan sayısının yüzde 10’nuna denk geliyor.

Delta Havayolları ise havacılık sektörünün 2-3 yıldan önce toparlanamayacağı düşüncesinde. Şirketin 37 bin çalışanı 1 aydan 1 yıla kadar ücretsiz izne çıkartılmış durumda.

Sendikalar havaalanlarında çalışan en az 13 bin üyelerinin işlerinden çıkartıldıklarını belirtiyor. 1000 kişinin de yakın zamanda işten çıkartılacağı kaydediliyor.

United Havayolları 24 Mayıs’tan itibaren çalışma saatlerinde yüzde 25’lik bir azalmaya gidiyor. Bu sendikaların ve bazı Kongre üyelerinin tepkisini çekmiş durumda.

Amerikan havayolu şirketlerine geçen ay Maliye Bakanlığı tarafından 25 milyar dolar kullanım olanağı sağlanmıştı ancak buna karşılık şirketlerin 30 Eylül’e kadar işçi çıkartmaması şarta bağlanmıştı.

Ancak bazı havayolu şirketleri yolcu sayısında önemli bir artış olmadıkça yıl sonundan önce çalışan sayısında önemli oranda kesintiye gidebileceklerini belirtmişlerdi.

Kaynak: Amerikanın Sesi

Son Yazılar
ABD

ABD konut krizine mi hazırlanıyor?

Konut krizi kapıda Yükselen faiz oranlarına rağmen ABD'deki gayrimenkuller güçlü kalmaya devam ediyor. Ancak uzmanlar uyarıyor. Bir sonraki konut krizi ev sahibi olmayan…
ABD

Fed dünyayı krize sokabilir

Fed kararı insanları fakirleştirmek demek ABD Merkez Bankası Fed'in izleyeceği yol ekonomileri direkt etkiliyor. Bu yüzden özellikle doların rezerv para birimi ve ABD'nin…
ABD

Amerikalılar ülke ekonomisi çöküyor endişesinde Biden ise iyimser

Amerikalılar ekonomik tablodan umutsuz Amerikalılar ekonomik tablo karşısında kötümser. ABD'de enflasyon, koronavirüs salgınının bıraktığı etkilerin yanı sıra Rusya-Ukrayna savaşının da yol açtığı…