ABD

ABD’de koronavirüs aşısının fiyatı beklenenden yüksek

Aşı çalışmalarına ilk başlayan şirketlerden olan ve ABD hükümetinden de 1 milyar dolara yakın maddi destek alan Moderna, hafta başında yaptığı açıklamada üçüncü faz testlerin başladığını duyurmuştu. Üçüncü faz testlere 30 bin kişi katılacak.

Şirket yılda 500 milyon doz aşı üretme planına sadık olduğunu, 2021 için ise hedefin yılda 1 milyar doz aşı üretmek olduğunu açıklamıştı.

İngiliz Financial Times gazetesinin konuya yakın kaynaklara dayandırdığı haberine göde, ABD’de Moderna Inc tarafından geliştirilmekte olan Covid-19 aşısının bir dozu 50-60 dolar seviyesinde olabilir.

Bilgi veren kaynaklar, aşının ABD ve diğer yüksek gelirli ülkelerde kullanılabileceğini söyledi.

Habere göre bu fiyat, bazı diğer aşı üreticilerinin ABD ve diğer yüksek gelirli ülkelere uygulamayı önerdikleri fiyattan daha yüksek.

ABD hükümeti, Pfizer ve alman BioNTech tarafından geliştirilen diğer aşı için 39 dolar üzerinden anlaşma yapmıştı.

Üstelik ABD’de Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü’nün birlikte çalıştığı Moderna tarafından geliştirilen deneysel aşının virüsten koruyacağına dair bir garanti de bulunmuyor.

Kaynak: Sabah

Son Yazılar
ABD

ABD konut krizine mi hazırlanıyor?

Konut krizi kapıda Yükselen faiz oranlarına rağmen ABD'deki gayrimenkuller güçlü kalmaya devam ediyor. Ancak uzmanlar uyarıyor. Bir sonraki konut krizi ev sahibi olmayan…
ABD

Fed dünyayı krize sokabilir

Fed kararı insanları fakirleştirmek demek ABD Merkez Bankası Fed'in izleyeceği yol ekonomileri direkt etkiliyor. Bu yüzden özellikle doların rezerv para birimi ve ABD'nin…
ABD

Amerikalılar ülke ekonomisi çöküyor endişesinde Biden ise iyimser

Amerikalılar ekonomik tablodan umutsuz Amerikalılar ekonomik tablo karşısında kötümser. ABD'de enflasyon, koronavirüs salgınının bıraktığı etkilerin yanı sıra Rusya-Ukrayna savaşının da yol açtığı…