İhracat

Afrika ile ticaret ivme kazandı

Türkiye 2005 yılını “Afrika yılı” olarak ilan etmişti. Ardından kıta ülkeleriyle hem siyasi hem de ticari ilişkiler ivme kazandı.

Türk Hava Yollarının Afrika’da doğrudan uçuş yaptığı noktaların artması ve büyükelçiliklerin açılması da iki ülke ticaretinin gelişmesine katkıda bulundu.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, 2009-2018 döneminde Türkiye ile Afrika kıtası arasında 179 milyar dolarlık ticaret yapıldı.

Bu dönemde sadece Kuzey Afrika ülkeleriyle 117,5 milyar dolarlık ticaret gerçekleşti.

Dış ticarette en önemli Afrika ülkesi Mısır oldu. Geçen yıl itibarıyla kıtada en fazla ihracatın yapıldığı ülke 3,1 milyar dolarla Mısır’dı.

Mısır’a ihracatta enerji grubu 592 milyon dolarla ilk sırada yer aldı. Bu grubu 277 milyon dolarla demir ve çelik, 253,1 milyon dolarla kazanlar, makineler ve mekanik cihazlar izledi.

Mısır’ın ardından en çok ihracat yapılan ülkeler 2 milyar dolarla Cezayir ve Fas olarak belirlendi.

Son Yazılar
İhracatTürkiye

Hububat sektöründen 4 ayda 3,6 milyar dolarlık ihracat

Türk hububat sektörü, ihracatta yukarı yönlü ivmesini sürdürüyor. Hububat ihracatı yılın ilk 4 ayında da ivmeyi devam ettirdi. Sektör, Ocak-Nisan döneminde geçen yılın aynı…
İhracatTürkiye

Trendyol, BAE ile ticaret köprüsü kuruyor

Türkiye-Birleşik Arap Emirlikleri Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması müzakereleri kapsamında, Türkiye’ye gelen Birleşik Arap Emirlikleri Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Thani bin Ahmed…
İhracatTürkiye

Türk Savunma Sanayii rotayı Latin Amerika'ya çevirdi

Türk savunma sanayisinin önde gelen 10 şirketi yeni iş birlikleri ve ihracat fırsatları için Latin Amerika'nın yolunda. Şili'nin başkenti Santiago'da 5-10 Nisan'da gerçekleştirilecek…