Güncel

TANAP projesinde ilerleme hızla devam ediyor

Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi (TANAP) Genel Müdürü Saltuk Düzyol, 1 Temmuz’dan itibaren Avrupa’ya doğalgaz verecek duruma gelineceğini söyledi.

Düzyol, Yunanistan sınırına 5 kilometre uzaklıktaki TANAP istasyonunda düzenlenen toplantıda projeyle ilgili son bilgileri anlattı. Düzyol’un aktarımıyla proje hakkındaki son verileri derledik.

  • TANAP’ın ikinci fazında son aşamaya gelinmiş durumda. Projenin genel ilerleme oranı şubat sonu itibarıyla yüzde 98. 15 Nisan itibarıyla boru hattına test amaçlı gaz verilmeye başlandı.
  • Her şey yolunda giderse 1 Temmuz’da Avrupa’ya gaz verilmesi öngörülüyor. Ancak Avrupa’nın gazı almak için 2020 ortalarında hazır olabileceği tahmin ediliyor.
  • Projenin ticari işletmecilik faaliyetleri 190 personelle sürdürülüyor. 11.77 milyar dolarlık yatırım maliyeti öngörüsü de 7 milyar dolar seviyesine kadar düşürüldü, böylece yüzde 41 tasarruf sağlandı.
  • Proje kapsamında 30 Haziran 2018 ile 28 Şubat 2019 arasında toplam 1 milyar 250 milyon metreküp doğal gaz Türkiye’ye taşındı. Haziran sonuna kadar 2 milyar metreküp, 2019 sonuna kadar da 4 milyar metreküp gaz teslim edilmiş olacak.
  • Projede Faz-0 kapsamında Türkiye’ye gaz iletiliyor, Faz-1 denen Avrupa’ya gaz iletecek kısımda ise testler devam ediyor. Faz-1 kapsamında gazlı testler ise 15 Nisan’dan itibaren başlayacak.
  • TANAP kapsamında 108 milyon adam-saatten fazla çalışıldı. 2019 Şubat sonu itibarıyla toplam yazışma sayısı 152 bin. Kurumlardan alınan görüş sayısı 3 bin 278 ve alınan izin sayısı 7 bin 351 oldu. Toplam imzalanan kontrat tutarı 5 milyar 368 milyon dolar. 84 milyon dolar bütçe sosyal ve çevresel yatırım programına ayrıldı.
Son Yazılar
Güncel

İşsizlik Sigortası Fonu 100 milyar lira sınırını aştı

İşsizlik Sigortası Fonu işsizlerin güvencesi İşini kaybeden sigortalıların, işsiz kaldıkları dönemin belirli bir bölümünde geçinebilmeleri için mart 2002'de kurulan İşsizlik Sigortası Fonu,…
Güncel

JPMorgan: ABD ekonomisi için bir kasırga yolda

JPMorgan CEO'su Jamie Dimon, yatırımcıları ekonomik bir "kasırgaya" hazırlanmaları konusunda uyardı. Jamie Dimon, ekonominin sıkı para politikası ve Rusya Ukrayna savaşı gibi…
GüncelTürkiye

BAE'den ilk yatırım savunmaya

Birleşik Arap Emirlikleri ile yapılan anlaşmalar doğrultusunda Türkiye'ye yapılacak ilk yatırım savunma sanayisine olacak. Ayrıca, tarım, enerji, gıda ve bilişim sektörlerine de yatırım…