Şirketler

Airbus 15,000 kişiyi işten çıkarmaya hazırlanıyor

Airbus SE, koronavirüs salgınından kaynaklanan krizden çıkabilmek için tarihinin en kapsamlı yeniden yapılandırmasını başlatıyor. Şirket bu çabalar dahilinde, 15 bin kişiyi işten çıkarmayı da içeren planlar hazırladı.

Avrupalı uçak imalat şirketi yaptığı açıklamada, yüzde 11’lik küresel istihdam kesintisinin bir parçası olarak, Almanya ve Fransa’daki temel üslerinde 10,000’de fazla çalışanını işten çıkaracak. Şirket CEO’su Guillaume Faury, uçak talebinde meydana gelen dramatik düşüşten dolayı, firmanın üretiminin iki yıllık süre için beklenenden yüzde 40 daha aşağıda olacağını belirtti.

Airbus CEO’su, video konferans yoluyla yaptığı açıklamada, “Havacılık sektörünün karşı karşıya bulunduğu kriz, daha fazla yapısal ve geniş çaplı adımları gerektiren bir uzunlukta ve boyutta olacak,” dedi ve “Yeni durumu yansıtabilmek için işgücümüze adapte ederek şimdi harekete geçme ihtiyacındayız” değerlendirmesinde bulundu.

Airbus, 2021 yılının ortasına kadar, İngiltere’de bin 700, İspanya’da 900 ve diğer ülkelerde yaklaşık bin 300 kişiyi işten çıkaracak. Faury, erken emeklilik gibi gönüllü tedbirlerin bu sürecin ana parçası olacağını ve zorunlu kesintilere son çare olarak başvuracaklarını sözlerine ekledi.

Bu planlar ilgili işçi sendikaları ile anlaşmaya tabi olacak ve Fransız hükümeti bu planlara sert muhalefet ediyor. Fransa Maliye Bakanlığı, yaptığı açıklamada, şirketin zorunlu işten çıkarmaları sınırlandırmak için elinden gelen her şeyi yapması gerektiğini belirtti.

Fransız hükümeti Renault SA, Air France-KLM ve şimdi de Airbus gibi hisse sahibi olduğu şirketlerde işçi çıkarmalarını reddederken, ekonomik şok ortamında revizyonun gerekli olduğunu vurguluyor. Air France yaklaşık 7,500 kişiyi işten çıkaracağını duyurmaya hazırlanıyor. Airbus’ın küresel çapta 135 bin çalışanı bulunuyor ve bunların yaklaşık 81 bini krizden en fazla zarar gören ticari havacılık kısmında çalışıyor.

Kaynak: Bloomberg

Son Yazılar
ŞirketlerTürkiye

Alman şirketler Türkiye'ye özel ilgi duyuyor

Almanya Türkiye'nin en büyük ticari ortağı Dünyada salgın sebebiyle yatırım iştahı bıçak gibi kesilirken Türkiye, yabancı yatırımcının yeni adresi oldu. Almanya halihazırda, Türkiye'nin en büyük ticari…
ŞirketlerTürkiye

BBVA Türkiye'ye duyulan güveni teyit etti

BBVA Türkiye'deki varlığını artırıyor Garanti Bankası'nın ana ortağı İspanyol devi Banco Bilbao Vizcaya Argentaria'dan (BBVA) Türkiye'ye güvenini teyit etti. BBVA, bazı rakiplerinin hisseleri sattığı…
Şirketler

Türk teknoloji şirketlerine büyük rağbet

Türk teknoloji şirketlerinin cazibesi Türk teknoloji şirketleri 1 milyar dolardan fazla gelir elde etti. Startup'lar yılın ilk dokuz ayında 206 anlaşmayla toplam…