Genel

Albayrak, 30 milyar liralık “İvme Finansman” paketini açıkladı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “İvme Finansman Paketi” kapsamında 3 kamu bankasının aracılığıyla, hammadde ve ara malı imalatı, makine imalatı ve tarım alanlarında toplamda 30 milyar liralık finansman sağlanacağını duyurdu.

Albayrak, yeni ekonomi programı çerçevesinde sektörlerin desteklenmesi için önemli adımlar atıldığını, dış ticaret açığına pozitif katkısı olacak ürünlere finansman sağlanacağını böylece yerli üretim kabiliyetinin yükseleceğini söyledi.

İvme Finansman Paketi 4 temel özelliği taşıyan sektörleri hedefliyor. Buna göre; ithalat bağımlılığı yüksek, dış ticaret açığı veren, istihdama katkı veren, ihracat potansiyeli yüksek olan sektörlere bu kapsamda finansman sağlanacak.

Albayrak, “2002 sonrasında uyguladığımız politikalar neticesinde, 2002’de orta-ileri ve ileri teknolojili ihracatın yüzde 31 olan payı 2018 itibarıyla yüzde 39,9 seviyelerine yükselmiştir.” diyerek finansman paketinin ürün odaklı finansman yaklaşımını benimsediğini ve üç ana faaliyet alanına üç kamu bankasının katılımıyla yıl sonuna kadar 30 milyar liralık bir finansman sağlanmış olacağını dile getirdi.

Belirlenen üç ana faaliyet alanı şöyle; hammadde ve ara malı imalatı, makine imalatı, tarım. Buna göre, hammadde ve ara malı üretiminde 2 yıla kadar anapara geri ödemesiz -azami 10 yıl olmak üzere- 150 milyon TL’ye kadar yatırım kredisi sağlanacak.

Ayrıca, 1 yıla kadar anapara geri ödemesiz -azami 5 yıl olmak üzere- 30 milyon TL’ye kadar işletme kredisi verilecek. Makine imalatı finansmanında 2 yıla kadar anapara geri ödemesiz -azami 10 yıl olmak üzere- 150 milyon TL’ye kadar yatırım kredisi sağlanacak.

Tarım sektöründe sağlanacak kredilerin vadesi, seracılıkta işletme kredileri için 14 ay, yatırım kredileri için 84 ay olarak belirlendi.

Seracılık dışındaki tarım alanlarında da işletme kredileri için 12 ay, yatırım kredileri için de 60 ay vade sağlanacak. Seracılık dışındaki tarım alanlarında da işletme kredileri için 12 ay, yatırım kredileri için de 60 ay vade sağlanacak.

Albayrak, “Haziran ayından itibaren Türkiye’nin cari fazla vereceğini öngörüyoruz. Bu ivme devam ederse bu yıl, 70’li yıllardan bugüne kadar tarihimizin en yüksek cari fazlasını verdiğimiz yıl olacak.” dedi.

Albayrak, “Haziran ayından itibaren Türkiye cari fazla verecek. 2018 mayıs ayı itibariyle 58 milyar dolarla en yüksek seviyeye ulaşan cari açık sonrasında haziran ayından itibaren Türkiye’nin cari fazla vereceğini öngörüyoruz. Bu ivme devam ederse 70’li yıllardan bugüne kadar tarihimizin en yüksek cari fazlasını verdiğimiz yıl olacak.” şeklinde konuştu.

Türk Lirası’na karşı manipülatif pozisyon almak isteyenlere karşı mücadelemiz devam edecek.

Türk Lirası’na karşı yapılan manipülatif pozisyon almak isteyenlere karşı mücadelenin devam edeceğini, yurtdışı finansman konusunda rahat pozisyonumuzu koruduğumuzu, büyüme tarafında daha da pozitif gelişmelerin görülmeye başlanacağını belirten Albayrak, “Gerek finansman, gerek cari açık, gerek istihdam ve yatırımda dengelenme süreci tüm saldırılara rağmen rayına oturuyor. Türkiye’yi 2023 hedeflerine taşıyacak olan yolculuğumuzda geriye dönmemiz mümkün değildir.” dedi.

Son Yazılar
Genel

Ay'a gidecek yerli uzay aracı üretime hazır

Ay’a gönderilecek ilk yerli uzay aracının tasarımı hazır. ROKETSAN, TÜBİTAK ve Delta-V hibrid motorun statik ateşleme ve fırlatma testlerini yapıyor. TUA Başkanı…
Genel

CS Wind Türkiye'de ikinci fabrikasını açıyor

Güney Kore merkezli rüzgar türbini kule üreticisi CS Wind, Türkiye'deki ikinci fabrikasını da İzmir'de açıyor. Güney Kore merkezli rüzgar türbini kule üreticisi…
Genel

Konut fiyatlarında fırsatçılık yapanlara uyarı

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, konut sektöründe devreye aldıkları uygulamalar üzerinden fırsatçılık yapmaya ve vatandaşları mağdur etmeye kalkışanlar hakkında ilgili her…