Dünya

Almanya 11 sene sonra ilk defa küçüldü

almanya ekonomisi 2009'dan bu yana ilk defa daraldı

Almanya ekonomisinde büyüme durdu

Almanya ekonomisi, 10 yıldır art arda büyümenin ardından, Covid-19 krizinin yaşandığı 2020’de, 2008-2009 finansal ve ekonomik krizindekine benzer şekilde derin bir resesyona girdi.
2019 yılında yüzde 0,6 oranında büyüme kaydeden Alman ekonomisi, 2020 yılında salgının en ağır etkisini salgının birinci dalgasının yaşandığı ikinci çeyrekte hissetti. Üç ayda yüzde 9,8 daralan ekonomi, kısıtlamaların gevşetildiği üçüncü çeyrekte ise yüzde 8,2’lik bir sıçrama kaydetti. Ülke ekonomisi koronavirüs salgınının damga vurduğu 2020 yılında yüzde 5 oranında küçüldü. Alman ekonomisi en son mali ve ekonomik krizin yaşandığı 2009 yılında bu denli küçülmüştü.

Alman ekonomik küçülme

Almanya 2009’dan beri ilk defa bu kadar fazla küçülüyor

İthalat ve ihracat düşüşte

Hükümetin bütçe açığıysa gayri safi yurtiçi hasılanın yüzde 4,8’ine ulaşarak 1995 yılından bu yana en yüksek seviyede bulunuyor. Almanya‘nın gayrisafi yurtiçi hasılası en son mali ve ekonomik krizin yaşandığı 2009 yılında yüzde 5,7 oranında küçülmüştü. Almanya’da 2019 yılında ise gayri safi yurtiçi hasıla yüzde 0,6 oranında artmıştı. 2009 yılındaki mali ve ekonomik krizden farklı olarak bu krizde toplam tüketim ekonomiyi desteklemedi, özel tüketim harcamaları geçen yıl bir önceki yıla oranla reel olarak yüzde 6 oranında azaldı. 14 yıldan uzun süredir devam eden istihdam artışının da koronavirüs salgını nedeniyle sona erdi. Krizden en fazla etkilenen gruplar ise az istihdam edilenler ile serbest çalışanlar oldu. Mal ve hizmet ihracat ve ithalatı 2009 yılından bu yana ilk kez geçen yıl azaldı. İhracat reel olarak yüzde 9,9 oranında, ithalat ise yüzde 8,6 oranında düştü.

Diğer Avrupa ülkeleri daha fazla daralabilir

Almanya 2020 ekonomik büyüme rakamlarını açıklayan ilk gelişmiş ekonomi ve büyük ihtimalle de Avrupalı muadillerinden daha iyi bir son çeyrek geçirmiş durumda. Ekonomistlerin tahminlerine göre, Fransa ve İtalya’nın yüzde 9 civarında bir daralma açıklayacağı düşünülürken İngiltere’de gayrisafi yurtiçi hasıla yüzde 10’dan fazla daralabilir.

Allianz SE, 18 Aralık 2020’de yayımladığı raporunda Avro Bölgesi’nin Almanya, Fransa ve İtalya gibi kilit ekonomilerinde vaka sayılarının artması, salgının yayılmasını önlemek için uygulanan kısıtlamaların sıkılaştırılması ve bunların 2021’e uzatılmasının bölge ekonomisinin yıla zayıf başlayacağının işareti olduğunu belirtirken, uzun bir resesyon riskinin arttığına da dikkati çekti.

Son Yazılar
Dünya

Doların küresel anlamda güçlenmesi ne anlama geliyor?

Dolar tüm para birimleri karşıısnda yükseliyor Dolar önemli tüm para birimleri karşısında yükselişini sürdürüyor. Fed'in agresif faiz artış döngüsüyle dolar bu sene birçok para…
Dünya

Foreign Policy: Putin'in enerji savaşı, Avrupa'yı parçalıyor

Foreign Policy enerji krizini manşetine taşıdı Avrupa'ya doğalgaz akışını süresiz olarak askıya alan Moskova yönetiminin hamlesi, ABD merkezli Foreign Policy dergisi tarafından…
Dünya

İflas dalgası Avrupa'da yayılıyor

Avrupa'da firmalar iflas bayrağı çekti Enerjiden perakendeye, gıdadan gayrimenkule kadar Avrupa'da birçok firma iflas bayrağını çekti. İngiltere'de iflas eden şirketlerin sayısı ağustosta…