Dünya

Altın neden yükseliyor?

Salgın sonrasında en iyi performansı yakalayan yatırım aracı altın oldu. 2011’deki finansal krizden sonra, altının ons fiyatı tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşarak 1,930 dolara yükseldi. Altın fiyatları yıl başından bu yana ons cinsinden yüzde 33 ralli yaptı. Tarihi zirvenin aşılması durumunda 2000 dolarlı seviyelere de yükselmesi bekleniyor. Altın bu soluksuz yükselişi yaparken diğer metaller de ona eşlik etti. Gümüşün yüzde 36 ve paladyumun yüzde 16 olarak fiyatları sert yükselirken değerli metallerden sadece platinde hafif bir gerileme görüldü.

Küresel çapta faiz oranları tarihi düşük seviyelere çekilirken, parasal genişleme programlarının etkisiyle likiditede önemli ölçüde artış yaşandı. 2008 krizinden sonra deneyimlenen düşen faiz ortamı ve bollaşan likidite para birimlerine olan ilgiyi zayıflattı, altına yönelim arttı. Bol miktardaki likidite 2008 yılından 2011’e kadar ons altında yukarı yönlü bir fiyatlamayı beraberinde getirdi.

İçerisinde bulunulan salgın sürecinde, piyasalarda ekonomilere olan güven ve salgın konusundaki endişeler de ons altına yönelimleri arttıran bir diğer sebep. Yatırımcıların metali biriktirmelerinin bir nedeni, doların diğer büyük para birimlerine karşı değer kaybetmesi. Dolar endeksi, tarihte 103 olan en yüksek seviyesinden 94.7’ye düştü. Bu düşüş, doların değerine olan güvenin azaldığını yansıtıyor.

Ayrıca düşüş son altın fiyatı rallisini ve neden orta vadede devam edeceğini açıklamaya yardımcı oluyor. Külçe fiyatı doların değeri ile ters orantılı. Veya basitçe, dolar değer kaybettiğinde, genellikle altın fiyatı artma eğilimi gösteriyor.

Amerikan ekonomisinin zayıf şekli ve ABD hükümetinin daha fazla harcama / borç alma olasılığı göz önüne alındığında, daha fazla dolar zayıflığı ve altının değerinin artışının uzaması muhtemel görünüyor.

Diğer nedenleri de; Covid krizine karşı merkez bankalarının çok büyük likidite yaratması ve bunu reel sektöre akıtmaları. Böylece kağıt paraların değeri altın karşısında düştü. Ayrıca faizler de dip yaptığı için sabit getiri kalmadı ve yine faiz ödemeyen ancak değeri düşmeyeceği düşünülen altın alındı.

Son Yazılar
Dünya

Doların küresel anlamda güçlenmesi ne anlama geliyor?

Dolar tüm para birimleri karşıısnda yükseliyor Dolar önemli tüm para birimleri karşısında yükselişini sürdürüyor. Fed'in agresif faiz artış döngüsüyle dolar bu sene birçok para…
Dünya

Foreign Policy: Putin'in enerji savaşı, Avrupa'yı parçalıyor

Foreign Policy enerji krizini manşetine taşıdı Avrupa'ya doğalgaz akışını süresiz olarak askıya alan Moskova yönetiminin hamlesi, ABD merkezli Foreign Policy dergisi tarafından…
Dünya

İflas dalgası Avrupa'da yayılıyor

Avrupa'da firmalar iflas bayrağı çekti Enerjiden perakendeye, gıdadan gayrimenkule kadar Avrupa'da birçok firma iflas bayrağını çekti. İngiltere'de iflas eden şirketlerin sayısı ağustosta…