DünyaŞirketler

Apple’ın çeyrek dönem geliri yüzde 5 düştü

“Akıllı telefon modeli iPhone satışından sağlanan gelir geçen yıla göre yüzde 15 düşerken, diğer ürün ve hizmetlerden elde edilen toplam gelir yüzde 19 arttı.”

Apple Inc. 28 Aralık 2018’de sona eren 2019 mali yılının ilk çeyrek sonuçlarını açıkladı. Şirketin söz konusu dönemde geliri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5 azalarak 84.3 milyar dolara geriledi. Çeyrek dönem için hisse başına kar yüzde 7.5 artarak 4.18 dolara tırmandı. Uluslararası satışlar çeyrek dönem gelirinin yüzde 62’sini oluşturdu.

Akıllı telefon modeli iPhone satışından sağlanan gelir geçen yıla göre yüzde 15 düşerken, diğer ürün ve hizmetlerden elde edilen toplam gelir yüzde 19 arttı. Hizmet gelirleri yüzde 10.9 artışla 10.9 milyar dolara çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Mac modelinden elde edilen gelirler yüzde 9 ve  Wearables (Apple Watch ve AirPods gibi ürünler), Home ve Accessories gelirleri yüzde 33 arttı ve her ikisi de rekor seviyelere ulaştı. iPad modelinden elde edilen gelirler yüzde 17 yükseldi.

Apple CEO’su Tim Cook, yaptığı açıklamada, “Gelir hedefimizin altında kalmamız hayalkırıklığı yaratan bir durum, ancak Apple’ı uzun dönem için hazırlıyoruz ve bu çeyrekteki sonuçlar işimizin mevcut gücünün derin ve geniş olduğunu gösteriyor” dedi.

Apple CFO’su Luca Maestri ise, değerlendirmesinde, “Aralık çeyreğinde 26.7 milyar dolar düzeyinde çok güçlü bir faaliyet nakit akışı sağladık ve hisse başına karımız 4.18 dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı.

Apple’ın 2019 mali yılı ikinci çeyreği için açıkladığı hedefler şöyle;

*Gelir 55 milyar dolar ila 59 milyar dolar.

*Brüt marj yüzde 37 ile yüzde 38 arası.

*Faaliyet harcamaları 8.5 milyar dolar ila 8.6 milyar dolar.

*Diğer gelir/(harcama) 300 milyon dolar.

*Vergi oranı yaklaşık % 17.

Sonuçlar olumlu bulundu

Apple’ın bu açıklamaları, yatırımcılar şirketin durumunun iPhone modelinin ötesinden de iyi olduğu konusunda ikna etti ve hisse senetleri kapanış sonrası işlemlerde ralli yaptı ve yüzde 5.5 yükseldi.

Cupertino, California merkezli şirket, ikonik modeli iPhone’dan elde edilen gelirin yüzde 15 düşmesinden dolayı 2001’den bu yana ilk kez tatil dönemi satışlarında düşüş yaşadı. Ancak Cook ve Maestri, büyüyen hizmet gelirleri ve diğer ürünlerin artan satışları üzerinde durdu.

Apple, akıllı telefon piyasasının doyma noktasına geldiği ve Apple’ın en önemli ürünü için büyümenin sonuna gelindiği beklentileri ile, Ekim ayından bu yana piyasa değerinin yaklaşık üçte birini yitirdi.

Çin etkisi

Apple’ın tatil dönemi satışlarının düşmesi, dünyanın ikinci en büyük ekonomisi Çin’deki ekonomik yavaşlama ortamında, şirketin bu ülkede zemin kaybettiğini işaret ediyor. Cook Çin’i Apple’ın satışları ve imalat stratejisi için kilit önemde görüyor. Şirket geçen mali yılda Çin ve Hong Kong’da yaklaşık 52 milyar dolarlık gelir elde etti. Ancak Çin 2008’dan bu yana en yavaş büyümesini gerçekleştirdi ve Apple tatil çeyreğinde satışların yüzde 27 düştüğünü belirtti. Bu yaklaşık 5 milyar dolarlık gelir kaybını işaret ediyor.

Cook, açıklamasında, “Bazı gelişen piyasalarda, özellikle Çin’de, zayıf makro koşullar daha önce öngörülenden çok daha zorluydu” dedi.

Son Yazılar
Dünya

Doların küresel anlamda güçlenmesi ne anlama geliyor?

Dolar tüm para birimleri karşıısnda yükseliyor Dolar önemli tüm para birimleri karşısında yükselişini sürdürüyor. Fed'in agresif faiz artış döngüsüyle dolar bu sene birçok para…
Dünya

Foreign Policy: Putin'in enerji savaşı, Avrupa'yı parçalıyor

Foreign Policy enerji krizini manşetine taşıdı Avrupa'ya doğalgaz akışını süresiz olarak askıya alan Moskova yönetiminin hamlesi, ABD merkezli Foreign Policy dergisi tarafından…
Dünya

İflas dalgası Avrupa'da yayılıyor

Avrupa'da firmalar iflas bayrağı çekti Enerjiden perakendeye, gıdadan gayrimenkule kadar Avrupa'da birçok firma iflas bayrağını çekti. İngiltere'de iflas eden şirketlerin sayısı ağustosta…