Türkiye

Aşılama oranı arttıkça Türkiye için büyüme tahminleri de artıyor

Aşılama oranı JP Morgan Türkiye büyüme

Aşılama oranıyla JP Morgan beklentiyi yükseltti

Aşılama oranı Türkiye'de her geçen gün daha da yükseliyor. Günlük 1 milyon doz aşı yapılarak dünya rekoru kırıldı. Zaman zaman kısmi kapanma kararı alan Türkiye ekonominin çarklarını sürekli aktif tuttu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) birinci çeyrek büyüme verisini açıkladı. Buna göre Türkiye, 2021 yılının birinci çeyreğinde beklentilerin üzerinde yüzde 7 büyüme kaydetti. Ekonomistlerin beklentisi yüzde 6.6 büyüme gerçekleşeceği yönündeydi. ABD'nin en büyük bankası JP Morgan, yayımladığı bir araştırma raporunda aşılama çalışmalarıyla birlikte Türkiye için büyüme tahminini yukarı yönlü güncelledi. Dünya genelinde koronavirüs salgını ile birlikte ekonomik sarsıntı yaşandı. Kredi büyümesindeki yavaşlama ve yüksek faiz oranlarına rağmen artan aşılama hızının güncellemede etkili olduğunu belirten JP Morgan ekonomistleri, Türkiye için 2021 büyüme tahmininlerini yüzde 6,1’den 6,8’e yükseltti. Güncellemenin büyük oranda kuvvetli iç talebi göz önünde bulundurarak yapıldığını belirten JP Morgan, sıkı para politikası için ihtiyacın artarak devam ettiğini de belirtti.

Kasım ayı itibariyle enflasyon düşecek

Banka, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz kararının beklentileriyle uyumlu bir şekilde gerçekleştiğini ve iletişimde de bir değişiklik olmadığını belirtirken kendi tahminleri doğrultusunda enflasyondaki düşüşün 2021 Kasım ayı gibi gerçekleşeceğini de belirtti. Ayrıca ABD'li banka JP Morgan, bu durumun TCMB’nin faizleri yıl sonuna kadar sabit tutacağına işaret ettiğini ekledi.

TCMB’nin şahin tutumunun umut verici olduğunu söyleyen JP Morgan, Nisan ve Mayıs ayında beklentilerin altında gelen enflasyonun geçici olduğunu ve enflasyonu etkileyen temel faktörlerin sürdüğünü vurguladı.

İlk faiz indiriminin 100 baz puan ile Eylül ayında gerçekleşmesini beklediklerini söylereken tedbirin elden bırakılmamasının doğru olduğunu ve erken bir gevşemenin halihazırda zayıf olan politika kredibilitesine zarar verebileceğini söyledi.

Daha önce 4,8'den 6,1'e yükseltilmişti

Kuruluş tarafından hazırlanan daha önceki rapora göre, Türkiye için 2021 yılı büyüme beklentisi yüzde 4,8'den yüzde 6,1'e çıkarılmıştı. Raporda, "Türkiye'de ilk çeyrek büyümesi özel tüketimin ivme kazanması ile yukarı yönde sürpriz yaptı" ifadelerine yer verilmişti. JP Morgan, Türkiye'de büyüme açısından aşılama oranı artışının ve turizm performansının kilit önemde olacağını belirtmiş, erken bir gevşetme adımının TCMB'nin kredibilitesine zarar verebileceği uyarısında bulunmuştu.

Son Yazılar
Türkiye

Küresel krizler ortamında Türkiye iş fırsatlarının merkezi haline geldi

Türkiye batılı şirketlerin cazibe merkezi Türkiye küresel kriz ortamında iş fırsatları için cazip bir ülke haline geldi. Yurtdışı Türk Ticaret Odası genel müdürü…
Türkiye

Avrupalı alüminyum üreticileri Türkiye’ye yöneldi

Enerji krizi alüminyum krizini tetikledi Enerji krizinin alüminyum üzerindeki baskısı artıyor. Üretim maliyetinin ürünün fiyatının çok üzerine çıkması Avrupa’daki üreticiyi vurdu. Avrupa’yı esir…
EnerjiTürkiye

Yüzyılın madeni Leonardit

Leonardit nedir? Leonardit, hem tarımda hem hayvancılıkta hem de endüstriyel sanayi de kullanılabilen bir maden. Ayrıca oluşumunu milyonlarca senede tamamlıyor. Bitki ve hayvan…