Teknoloji

Akıllı telefon üretim üssü olma yolunda ilerleyen Türkiye…

Akıllı telefon Türkiye yatırım telefon markası

Akıllı telefon üretim üssü olarak Türkiye

Geçen yıl Türkiye'de 10 milyon 500 bin resmi telefon satışı yapılırken, kayıt dışı veriler de eklendiğinde bu rakam 12 milyona çıkıyor. Dünyanın önde gelen cep telefon markaları yatırımlarının yönünü Türkiye'ye çevirdi. Türkiye'nin bu yatırımlar ile bölgenin önemli akıllı telefon üretim üslerinden biri haline gelmesi bekleniyor. Son dönemde birçok teknoloji şirketi Türkiye'ye yatırım kararı aldıklarını açıkladı. Bu yatırımlar sayesinde pek çok kişiye istihdam imkanı sunarken ülke ekonomisine de büyük katkı sağlayacak. Dijital teknoloji şirketlerinin Türkiye'ye yatırım yolculuğu yaklaşık 10 yıl önce Huawei'nn AR-GE merkezi ile başladı ve ardından son dönemde Xiaomi, OPPO, Samsung, TECNO Mobile ve TCL ile devam etti. Realme ve Vivo da gibi şirketler Türkiye'ye yatırım kararı açıkladı. Akıllı telefon üreticileri, özellikle İstanbul ve çevresine toplanırken ilk aşamada Türkiye'de giriş seviyesi modellere yönelen şirketlerden bazıları Türkiye'de üretilmiş telefonlarını iç piyasaya sunmaya başladı. Yerli üretim olarak piyasaya çıkan söz konusu telefonlar, vergilendirme avantajının sağladığı daha uygun fiyatıyla da ön plana çıkıyor.

4'üncü üretim yeri Türkiye

Xiaomi, dünyanın en büyük 3'üncü telefon markası ve mart ayında İstanbul'da fabrika açılışını yaparak Türkiye'de telefon üretimine başladı. Şirket, Türkiye'ye 30 milyon dolarlık yatırım yaptı aynı zamanda dünyada üretim yaptığı 4'üncü ülke olarak Türkiye'yi seçti. Söz konusu yatırımla yaklaşık 2 bin kişiye istihdam sağlanacak. Yerli üretime ilk olarak Redmi 9C modeliyle başlayan şirket, bu modele ek olarak Redmi 9T modelini yerli üretim etiketiyle satışa sundu.

Huawei'den sonra Çin'in en büyük akıllı telefon üreticisi olan OPPO, mart ayında Tuzla'da 12 bin metrekare kapalı alana sahip bir fabrikada üretime başladığını duyurdu. OPPO, Türkiye'de üretilen ilk modeli olan OPPO A15s'in ardından "Made in Turkey" ibaresiyle gelen ikinci telefonu Reno5 Lite'yi de kullanıcıların beğenisine sundu.

Dünyanın her bir yanından yatırım için Türkiye tercih edildi

Güney Koreli teknoloji devi Samsung da Türkiye'de üretime başladı. "Sunny" markasıyla üretim yapan Atmaca Elektronik'le anlaşan Samsung'un Türk yapımı cep telefonları, "Türkiye'de montajlandı" yazısıyla mağazalardaki yerini almaya başladı.

Çinli akıllı telefon devi TECNO, 35 milyon dolarlık yatırım ile Türkiye'de üretime geçti. TECNO Mobile'ın Türkiye Ülke Müdürü Hank Li, İstanbul Pendik'te bulunan fabrikada yaklaşık 1.000 kişilik bir istihdam yaratmayı hedeflediklerini belirterek, Türkiye yatırımlarını uzun vadede artırmayı planladıklarını bildirdi.

Teknoloji devi TCL'nin de tercihi Türkiye oldu. Arçelik ile güçlerini birleştiren TCL, akıllı telefon üretimine başladı. Tekirdağ'ın Kapaklı ilçesinde bulunan Çerkezköy OSB'de "TCL" markasıyla üretime başlayan şirket, ilk aşamada yıllık 450 bin telefon üretmeyi planlarken, 2022'de telefon üretme kapasitesini 1 milyona kadar çıkarmayı hedefliyor.

Çinli teknoloji şirketi Vivo da Gebze'de bir tesisi kiralayarak Türkiye'de üretim yapacağını açıkladı. Akıllı telefon üreticisi Realme de sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Türkiye'de üretime başlayacaklarını duyurdu.

Huawei'nin Çin dışındaki en büyük ikinci AR-GE Merkezi Türkiye'de

Türkiye yatırımlarına daha önce başlayan teknoloji şirketi Huawei, 10 yıl içinde Türkiye'ye 520 milyon TL yatırım yaptığını duyurmuştu. Huawei Türkiye Genel Müdürü Jing Li, şubat ayında yaptığı açıklamada, Huawei'nin Çin dışındaki en büyük ikinci AR-GE Merkezi olarak da Türkiye'nin Huawei için büyük öneme sahip olduğunu vurguladı.

Son Yazılar
Haber AnalizTeknolojiTürkiye

Oyun sektörü roketleri ateşledi

Türk oyun şirketi Spyke Games’e 55 milyon dolarlık yatırım  Türk oyun şirketleri yatırımcıların ilgi odağı olmaya devam ediyor. Spyke Games, Griffin Gaming…
Teknoloji

Türkiye TOGG ile otomobil dünyasını karıştırmak istiyor

Türkiye TOGG ile yerli otomobil sektörünü kendi markasıyla taçlandıracak TOGG yeni bir çağı simgeliyor. Onlarca yıldır otomobiller, ticari araçlar, otobüsler ve kamyonlar…
Teknoloji

Türk Telekom ve Net Insgiht'tan 5G devrimi

Türk Telekom'dan teknoloji ihracatı Dünyanın önde gelen teknoloji şirketleriyle iş ortaklıklarına devam eden Türk Telekom, son olarak İsveç'te 5G'de çığır açacak bir işbirliğine imza…