Genel

Avrupa Birliği büyüme tahminini düşürdü

Küresel ekonominin büyümeye yönelik tahminleri düşüyor. Avrupa Birliği (AB) Komisyonu da son yayınladığı raporla ekonomik büyüme tahminini düşürdüğünü belirtti.

AB Komisyonu, “Avrupa Ekonomik Tahminleri 2019 İlkbahar” isimli raporunu yayımlandı.

Buna göre komisyon Euro Bölgesi’nin büyüme tahminini yüzde 1,2’ye indirdi.

Raporda, Euro Bölgesi’nin 2019 yılı büyüme tahmini yüzde 1,3’ten yüzde 1,2’ye, 2020 için de yüzde 1,6’dan yüzde 1,5’e indirildi.

AB’nin 2019 büyüme tahmini de yüzde 1,5’den yüzde 1,4’e, 2020 yılı için yüzde 1,8’den yüzde 1,7’ye düşürüldü.

Avrupa’nın en büyük ekonomisi Almanya’nın büyüme tahmini 2019’da yüzde 1,1’den 0,5’e, 2020 için yüzde 1,7’den yüzde 1,5’e indirildi.

İtalya’nın büyüme tahmini de 2019 yılı için yüzde 0,2’den yüzde 0,1’e, 2020 için yüzde 0,8’den yüzde 0,7’ye indirildi.

Raporda, bu yıl Fransa ve İngiltere’nin yüzde 1,3, İspanya’nın yüzde 2,1, Hollanda’nın yüzde 1,6, Yunanistan’ın da yüzde 2,2 oranında büyüyecekleri tahmin edildi.

Raporda AB için ilerleyen dönemlerde aşağı yönlü risklerin söz konuş olduğu belirtildi. Özellikle ticari gerginliklerin küresel ekonomik görünüme ilişkin belirsizlikleri artırdığı ifade edildi.

Raporda, Çin büyümesinin beklenenden daha düşük seyretmesi durumunda hayata geçirilen korumacı tedbirlerin kalıcı hale gelebileceğinden bahsedildi.

Tansiyonun böyle seyretmesi halinde küresel ekonomik yavaşlamanın da daha kalıcı olabileceği öngörülüyor.

AB için bir diğer mesele ise İngiltere’nin AB’den anlaşmasız biçimde ayrılması.

Brexit’in üretimde kalıcı aksaklıklara yol açabileceğine işaret edilen raporda, siyasi belirsizliklerin özel sektör yatırımlarını azaltabileceği aktarıldı.

Son Yazılar
Genel

Ay'a gidecek yerli uzay aracı üretime hazır

Ay’a gönderilecek ilk yerli uzay aracının tasarımı hazır. ROKETSAN, TÜBİTAK ve Delta-V hibrid motorun statik ateşleme ve fırlatma testlerini yapıyor. TUA Başkanı…
Genel

CS Wind Türkiye'de ikinci fabrikasını açıyor

Güney Kore merkezli rüzgar türbini kule üreticisi CS Wind, Türkiye'deki ikinci fabrikasını da İzmir'de açıyor. Güney Kore merkezli rüzgar türbini kule üreticisi…
Genel

Konut fiyatlarında fırsatçılık yapanlara uyarı

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, konut sektöründe devreye aldıkları uygulamalar üzerinden fırsatçılık yapmaya ve vatandaşları mağdur etmeye kalkışanlar hakkında ilgili her…