Genel

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası Türkiye’ye yöneliyor

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Türkiye’de yenilenebilir enerji üretimini artırma hedefi kapsamında IC Holding’in yenilenebilir enerji üretim birimine 100 milyon dolar yatırım yaptı.

IC Holding İçtaş Sürdürülebilir Enerji Yatırımları adlı şirket EBRD’nin dün akşam yayımladığı bültene göre aldığı kaynakla 250 MW gücünde rüzgar ve güneş enerjisi santrali yatırımı yapacak.

EBRD’nin getirdiği kaynak aynı zamanda İçtaş’ın özelleştirmeden aldığı Kadıncık hidro elektrik santralinin finansmanında kullanılacak.

EBRD Birinci Başkan Yardımcısı Jurgen Rigterink ise Türkiye’de örnek bir yöntemle bir ilke imza attıklarına dikkati çekerek değerlendirmede bulundu.

Türkiye başta olmak üzere yaklaşık 40 ülkeye finansman sağlayan EBRD’nin birinci Başkan Yardımcısı Jurgen Rigterink, Türkiye’de yenilenebilir kaynaklardan enerji üretimini desteklemek için başlatılacak yeni programı “dört gözle” beklediklerini ifade etti.

Rigterink, “Bunun sektördeki yatırımımızın önünü açmasını ve Türkiye’nin tamamen iç kaynaklı yeşil enerji üretimine geçişine yardımcı olmasını ümit ediyoruz” dedi.

Rigterink bu adımın sektördeki yatırımlarının önünü açmasını ve Türkiye’nin tamamen iç kaynaklı yeşil enerji üretimine geçişine yardımcı olmasını ümit ettiklerini aktardı.

Türkiye’de elektrik üretim, dağıtım ve satışı alanlarında faaliyet gösteren IC İçtaş Enerji’nin yerli ve yenilenebilir kaynaklardan oluşan bin 450 megavat kurulu gücü bulunuyor. Ülke çapında 5 bin çalışanı bulunan şirket bünyesindeki Trakya Elektrik Dağıtım AŞ, yılda 7 milyar kilovatsaat elektrik satışı gerçekleştiriyor.

Uzun vadeli mali ve ticari ortaklarının da desteğiyle mevcut yenilenebilir enerji kaynak portföyünü büyüteceklerini belirten IC İçtaş Enerji başkanı Serhat Çeçen de konuyla ilgili açıklamada bulundu.

Çeçen, “Bir yandan da Türkiye’nin zengin tabii kaynaklarının Türkiye’nin 2023 stratejisinde öngörüldüğü gibi elektrik üretiminde etkili ve verimli kullanılmasını sağlamayı görev edinmiş bulunuyoruz. En son ve yeni teknoloji-altyapı sistemlerince desteklenen IC-EBRD ortaklığı Türkiye’de güvenilir ve sürdürülebilir enerji çözümleri üretme mücadelesine devam edecektir.” dedi.

EBRD’nin 2009’dan beri Türkiye’de yaptığı 11 milyar avroluk yatırımlarının yarısını sürdürülebilir enerji ve kaynak kullanımını teşvik eden projeler oluşturuyor.

Londra merkezli Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Saraybosna’da düzenlenen yıllık konferansının açılışında yayınladığı raporda Türk ekonomisiyle ilgili beklentilerine yer vermişti.

Türkiye’nin sermaye açısından çekici bir destinasyon durumunda bulunduğunun da altını çizilmiş ve raporda, Türkiye ekonomisinin kademeli bir toparlanma sürecine gireceği belirtilmişti.

Banka 2020 yılında ise Türkiye ekonomisi için yüzde 2,5 civarında büyüme beklendiği kaydetti. Buna göre Türkiye dünya ekonomilerine kıyasla en büyük ekonomik sıçramayı yapmış olacak.

EBRD raporda net ihracatın büyümeye olumlu katkı yaptığını belirtmişti ve EBRD Bölgesel Başekonomisti Roger Kelly, EBRD’nin güçlü şekilde Türkiye’ye odaklanmaya devam ettiğini vurgulayarak “Bankanın şu anda yatırım yaptığı 38 ekonomideki portföyü içerisinde en büyük pay Türkiye’nin.” demişti.

Son Yazılar
Genel

Ay'a gidecek yerli uzay aracı üretime hazır

Ay’a gönderilecek ilk yerli uzay aracının tasarımı hazır. ROKETSAN, TÜBİTAK ve Delta-V hibrid motorun statik ateşleme ve fırlatma testlerini yapıyor. TUA Başkanı…
Genel

CS Wind Türkiye'de ikinci fabrikasını açıyor

Güney Kore merkezli rüzgar türbini kule üreticisi CS Wind, Türkiye'deki ikinci fabrikasını da İzmir'de açıyor. Güney Kore merkezli rüzgar türbini kule üreticisi…
Genel

Konut fiyatlarında fırsatçılık yapanlara uyarı

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, konut sektöründe devreye aldıkları uygulamalar üzerinden fırsatçılık yapmaya ve vatandaşları mağdur etmeye kalkışanlar hakkında ilgili her…