Bölgeler

Avrupa’da elektrik fiyatlarındaki artış Türkiye’nin 2 katı

Avrupa'da elektrik fiyatları yüzde 150 arttı

Avrupa'da fiyatlar rekor seviyede

Avrupa'da doğalgaz ve kömür fiyatları arz ve talep dengesizliğiyle rekor seviyeye ulaştı. Avrupa'nın önde gelen piyasalarında elektrik fiyat artışı, ocak-eylül döneminde Türkiye spot piyasasındaki fiyat artışını ikiye katladı. Salgınının ardından Avrupa'da enerji tedarikinin talebe yetişememesi ve doğalgaz ile kömürde görülen rekor fiyatların ardından elektrik piyasalarında da hızla artan fiyatlar ülkeleri zor durumda bıraktı. Avrupa elektrik üretiminin yaklaşık yüzde 20'sini doğalgazdan sağladı. Bazı ülkeler ise rekor kıran gaz fiyatları nedeniyle kömüre geçiş yaptı. Fosil yakıtlardan elektrik üretimini sınırlandırmak amacıyla karbon vergi oranları ton başına 65 avroya kadar çıktı. Bu durum da elektrik fiyatları üzerinde baskı oluşturdu.

Avrupa'da artış yüzde 150

Avrupa'nın önde gelen piyasalarında yılın 9 aylık döneminde spot elektrik fiyatlarında ortalama yüzde 150 artış görülürken, bu oran Türkiye spot elektrik piyasasında yüzde 75 seviyesinde gerçekleşti. Enerji krizinin en derin etkilerinin görüldüğü ülkelerden Birleşik Krallık'ta ocakta ortalama 90 avro olan 1 megavatsaat elektriğin piyasa fiyatı eylül ayında yüzde 146 artışla 221 avroya yükseldi. Aynı dönemler itibarıyla Almanya elektrik piyasasında 1 megavatsaat elektriğin ortalama fiyatı 52 avrodan yüzde 148 artışla 129 avroya, İtalya ve İspanya'da 60 avrodan yüzde 157 artışla 154 avroya, Fransa'da yüzde 123 artışla 60 avrodan yüzde 123 artışla 134 avroya çıktı.

Türkiye spot elektrik piyasası EPİAŞ'ta ise ocakta ortalama 298 lira olarak belirlenen 1 megavatsaat elektriğin fiyatı eylülde yüzde 75 artışla yaklaşık 521 lira oldu.

Doğalgazdaki yükseliş elektriğe yansıdı

Doğalgazdaki yükseliş, elektrik fiyatlarını da yükseltiyor. Almanya’da gelecek yıl için elektrik fiyatları yüzde 4,2 artarak megavat saat başına 103,92 avroya tırmandı. Almanya'da ağustos ayı üretici fiyatlarında 1974'ten bu yana görülen en büyük artış gerçekleşti. Bu artışta Avrupa genelinde gerçekleşen enerji krizi etkili oldu. Son bir ayda enerji fiyatlarındaki artış yüzde 24’e yükseldi. Almanya’da en son 1974’te yaşanan petrol krizi bu kadar yüksek bir artışa neden olmuştu. Ağustos ayında enerji fiyatları ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 24, önceki aya göre ise yüzde 3,3 arttı. Ara malı fiyatlarında ise yıllık artış yüzde 17,1 olarak gerçekleşti.

Son Yazılar
Bölgeler

Avrupa'nın en büyük ekonomileri zor durumda

Avrupa'nın büyük ekonomileri zor günler geçiriyor Avrupa’nın en büyük ekonomilerinden İtalya, Almanya ve İspanya ilk çeyrekte koronavirüs salgınında artan vakalarla daraldı. Fransa ise kısıtlamalara…
Bölgeler

Avrupa için tehlike çanları çalıyor

Covid-19 nedeniyle Avrupa ekonomisi ağır bir bedel ödüyor. Salgının ekonomik etkisi devasa boyutlarda.[:en]
Bölgeler

OECD bölgesinin GSYH’si ikinci çeyrekte yüzde 9,8 daraldı

OECD bölgesinde bu yılın ilk çeyreğinde yüzde eksi 1,8 olarak gerçekleşen büyüme, yılın ikinci çeyreğinde yüzde eksi 9,8 olarak gerçekleşti.[:en]