Dünya

Avrupa’da koronavirüs kaynaklı kısıtlamalar ekonomide rekor gerilemeye sebep oldu

Koronavirüs salgını sebebiyle Avrupa genelinde işletmelerin kapatılması şirketlerin ve iş kaybının yaşanması hane halkı ve şirketlerin güveninde kayıba yol açarak ekonomide derin bir çöküşe sebep oldu.

Avrupa Komisyonu’nun aylık olarak açıkladığı endeks Nisan ayında rekor gerileme kaydetti ve finansal krize yakın seviyelerde seyretti.

Şirketlerin talep konusunda endişeli olmaları, istihdam beklentilerinin gerilemiş olması ve tüketicilerin büyük alımlar yapacaklarına dair belirsizler endekste düşüşe sebep oldu.

1985 ylından bu yana kaydedilen endeks Mart ayındaki 94.2 seviyesinden 67’ye düşerek 2009 yılındaki 65.5’lik seviyenin biraz üzerinde gerçekleşti.

Hükümetler koronavirüs salgınının ekonomik hasarlarının farkında ve hasar telafi edilemez duruma gelmeden önce yeniden açılmanın planlarını yapıyor.

Kaynak: Bloomberg

Son Yazılar
Dünya

Doların küresel anlamda güçlenmesi ne anlama geliyor?

Dolar tüm para birimleri karşıısnda yükseliyor Dolar önemli tüm para birimleri karşısında yükselişini sürdürüyor. Fed'in agresif faiz artış döngüsüyle dolar bu sene birçok para…
Dünya

Foreign Policy: Putin'in enerji savaşı, Avrupa'yı parçalıyor

Foreign Policy enerji krizini manşetine taşıdı Avrupa'ya doğalgaz akışını süresiz olarak askıya alan Moskova yönetiminin hamlesi, ABD merkezli Foreign Policy dergisi tarafından…
Dünya

İflas dalgası Avrupa'da yayılıyor

Avrupa'da firmalar iflas bayrağı çekti Enerjiden perakendeye, gıdadan gayrimenkule kadar Avrupa'da birçok firma iflas bayrağını çekti. İngiltere'de iflas eden şirketlerin sayısı ağustosta…