Güncel

Yatırımcılara 1,5 milyar liralık hibe paketi hazırlandı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli “Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunca (TKDK) yürütülen Avrupa Birliği Kırsal Kalkınma Programı-II (IPARD-II) kapsamındaki 250 milyon avro, yani yaklaşık 1,5 milyar liralık 5. başvuru çağrısı devam ediyor. Durmayın, beklemeyin, kırsalda yatırıma gelin” dedi.

Pakdemirli’nin önemle vurguladığı programın kapsamını derledik.

  • IPARD-II Programı 5. başvuru çağrısına 16 Şubat’ta çıktı. IPARD programı kapsamında bugüne kadar toplam 14 bin 500 projeye, yaklaşık 4 milyar lira hibe desteği sağlandı. Bu hibeler sayesinde, kırsal alanlarda 10 milyar lira tutarında yatırım yapıldı, 60 bin yeni istihdam oluştu.
  • Ankara’da da bugüne kadar 625 projeye yaklaşık 300 milyon lira hibe verildi. Bu hibelerle Ankara’ya 600 milyon liralık yatırım yapıldı ve bin 500 kişiye istihdam sağlandı.
  • 5. başvuru çağrısı kapsamında 250 milyon avro, yani yaklaşık 1,5 milyar liralık hibe paketi yatırımcılara sunulacak.
  • Hibe paketiyle iki ana grupta 9 alt sektördeki yatırımlara yüzde 40 ile yüzde 70 arasında hibe sağlanacak. Birinci gruptaki hayvancılıkta, yatırımın 3 milyon liraya kadar olan kısmına destek sağlanacak.
  • Yeni işletme kurulumuna yüzde 40 hibe, mevcut işletmelerin modernizasyonunda yüzde 50 hibe verilecek. Tüzel kişiliklerin başvurularında verilecek hibe oranı yüzde 60 olacak. 250 milyon avronun, 170 milyon avrosu, hayvancılık yatırımları için kullanılacak. Bu yatırımlarda son başvuru tarihi 17 Mayıs.
  • İkinci grup olan işleme ve pazarlama yatırımlarında ise yatırımın 1 milyon ile 3 milyon avroya kadar olan kısmı desteklenecek. Hibe oranı, gerçek ve tüzel kişilerde yüzde 40, kooperatifler ve üretici örgütlerinde yüzde 50 olacak. 250 milyon avronun 80 milyon avrosu, bu yatırımlar için kullanılacak.
  • Proje başvurularına ilişkin bürokratik işlemleri azaltılırken, kadın ve gençlere pozitif ayrımcılık yapıldı.

 

Son Yazılar
Güncel

İşsizlik Sigortası Fonu 100 milyar lira sınırını aştı

İşsizlik Sigortası Fonu işsizlerin güvencesi İşini kaybeden sigortalıların, işsiz kaldıkları dönemin belirli bir bölümünde geçinebilmeleri için mart 2002'de kurulan İşsizlik Sigortası Fonu,…
Güncel

JPMorgan: ABD ekonomisi için bir kasırga yolda

JPMorgan CEO'su Jamie Dimon, yatırımcıları ekonomik bir "kasırgaya" hazırlanmaları konusunda uyardı. Jamie Dimon, ekonominin sıkı para politikası ve Rusya Ukrayna savaşı gibi…
GüncelTürkiye

BAE'den ilk yatırım savunmaya

Birleşik Arap Emirlikleri ile yapılan anlaşmalar doğrultusunda Türkiye'ye yapılacak ilk yatırım savunma sanayisine olacak. Ayrıca, tarım, enerji, gıda ve bilişim sektörlerine de yatırım…