Genel

Bakan Varank’tan Emin Çapa’ya: Fikirle değil bilgiyle ilerleyelim

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Türkiye’de çalışmak isteyen Nobel Ödüllü isim var.” açıklamasına inanmayan ve bu konuda sosyal medyada açıklamalarda bulunan gazeteci Emin Çapa’ya kendi sosyal medya hesabından cevap verdi.

Gazeteci Emin Çapa, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımdan “Bakan Sn Varank, “çevre alanında Nobel Ödülü alan bir araştırmacı Türkiye’de çalışmak için başvurdu” demiş. Çok merak içindeyim, kim acaba? Çevre Nobeli yok. Çevre konusunda yaptığı çalışmalarla kimya Nobeli alan biri mi? Barış Ödülü mü? Fikri olan var mı?” ifadelerini kullandı.

Bakan Varank, Çapa’nın bu paylaşımına cevap olarak “Fikirle değil bilgiyle ilerleyelim isterseniz. Uluslararası Lider Araştırmacılar Programı’na başvuran isimlerden biri 2007 yılında Nobel Barış Ödülü’ne layık görülen Hükümetler Arası İklim Değişikliği Paneli Üyesi ve bir çok başka ödülleri olan saygın bir bilim insanı. 36 ülkeden alanlarında lider 242 araştırmacı Türkiye’ye gelmek için başvurdu. Araştırmacıların bulunduğu ilk üç ülke ABD (86), İngiltere (21) ve Almanya (17). Başvuranların 159’u Türk vatandaşı, 83’ü ise diğer ülke vatandaşları. Programa başvuran araştırmacılar Harvard, Oxford, MIT, Stanford, Tokyo gibi üniversitelerde, Apple, BMW, Intel, Amazon, Siemens, Pfizer gibi şirketlerde, CERN, Max Planck, CNRS, NIH gibi araştırma merkezlerinde deneyim kazanmış kişiler.Uluslararası Lider Araştırmacılar Programı’na başvuran isimlerden biri 2007 yılında Nobel Barış Ödülü’ne layık görülen Hükümetler Arası İklim Değişikliği Paneli Üyesi ve birçok başka ödülleri olan saygın bir bilim insanı.” dedi.

Varank, 36 ülkeden alanlarında lider 242 araştırmacı Türkiye’ye gelmek için başvurduğunu ve araştırmacıların bulunduğu ilk üç ülkenin ABD (86), İngiltere (21) ve Almanya (17) şeklinde sıralandığını ekledi.

Başvuranların 159’u Türk vatandaşı, 83’ü ise diğer ülke vatandaşları.

Programa başvuran araştırmacılar ise Harvard, Oxford, MIT, Stanford, Tokyo gibi üniversitelerde, Apple, BMW, Intel, Amazon, Siemens, Pfizer gibi şirketlerde, CERN, Max Planck, CNRS, NIH gibi araştırma merkezlerinde deneyim kazanmış kişiler.

Son Yazılar
Genel

Ay'a gidecek yerli uzay aracı üretime hazır

Ay’a gönderilecek ilk yerli uzay aracının tasarımı hazır. ROKETSAN, TÜBİTAK ve Delta-V hibrid motorun statik ateşleme ve fırlatma testlerini yapıyor. TUA Başkanı…
Genel

CS Wind Türkiye'de ikinci fabrikasını açıyor

Güney Kore merkezli rüzgar türbini kule üreticisi CS Wind, Türkiye'deki ikinci fabrikasını da İzmir'de açıyor. Güney Kore merkezli rüzgar türbini kule üreticisi…
Genel

Konut fiyatlarında fırsatçılık yapanlara uyarı

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, konut sektöründe devreye aldıkları uygulamalar üzerinden fırsatçılık yapmaya ve vatandaşları mağdur etmeye kalkışanlar hakkında ilgili her…