Dünya

Bankalarda istihdam kaybı 5 yılın en yükseğinde

Salgın dönemindeki işten çıkarma yasakları sonrasında Citigroup ve HSBC gibi bankalar işten çıkarmalara yeniden başladı ve Bloomberg News verilerine kaybedilen iş sayısı 63,785 civarında olacak.

Rakamlara bakıldığında, sektörün yıl sonunda 80 bin kişiden fazla çalışanı işten çıkararak 2015 yılından bu yana en fazla iş kaybına neden olacağı tahmin ediliyor.

Avrupa, Kuzey Amerika, Asya ve Afrika’da bulunan 30’dan fazla banka planlanan kesintilerin baş aktörü konumunda. Bankalar tüm işten çıkarmaları açıklamadığından dolayı, gerçek rakamların hesaplanandan daha fazla olduğu düşünülüyor.

Bankalar ise, salgın döneminde artan kredi maliyetlerini karşılayabilmek için harcamalarını azaltmanın gerekli olduğunu belirtiyor.

2014 yılında bugüne kadar açıklanan işten çıkarmaların sayısı neredeyse yarım milyonu buluyor. Karşılaştırma yapmak gerekirse, en büyük ABD bankası JP Morgan’ın Haziran sonunda 256,710 elemanı bulunuyordu.

2008 mali krizinde ABD kadar hızlı geri adım atmayan, genel merkezi Avrupa’da bulunan bankalar, açıklanan işten çıkarmaların en büyük payını oluşturuyor. Bu, büyük ölçüde Şubat ayında ABD ve Avrupa’da düşük performans gösteren birimlerde 4,5 milyar dolarlık maliyeti azaltma planının bir parçası olarak işgücünü 35.000 azaltacağını söyleyen HSBC tarafından yönlendirildi.

Kaynak: Bloomberg

Son Yazılar
Dünya

Doların küresel anlamda güçlenmesi ne anlama geliyor?

Dolar tüm para birimleri karşıısnda yükseliyor Dolar önemli tüm para birimleri karşısında yükselişini sürdürüyor. Fed'in agresif faiz artış döngüsüyle dolar bu sene birçok para…
Dünya

Foreign Policy: Putin'in enerji savaşı, Avrupa'yı parçalıyor

Foreign Policy enerji krizini manşetine taşıdı Avrupa'ya doğalgaz akışını süresiz olarak askıya alan Moskova yönetiminin hamlesi, ABD merkezli Foreign Policy dergisi tarafından…
Dünya

İflas dalgası Avrupa'da yayılıyor

Avrupa'da firmalar iflas bayrağı çekti Enerjiden perakendeye, gıdadan gayrimenkule kadar Avrupa'da birçok firma iflas bayrağını çekti. İngiltere'de iflas eden şirketlerin sayısı ağustosta…