Dünya

Bir devir bitti

Almanya en iyisini bilir günleri sona erdi

Almanya en iyisini bilir dönemi bitti

Rusya, Kuzey Akım 1 doğalgaz boru hattı üzerinden Avrupa'ya aktardığı gaz akışını azaltmaya karar verdi. Gazın yüzde 55'ini Rusya'dan ithal eden Almanya, daha kış mevsimi gelmeden çok sayıda kamu binası için tasarruf kararı aldı. Almanya'nın kuzeyindeki Hannover kenti, enerji tasarrufu amacıyla kamu binalarında veya yüzme havuzlarında, spor salonlarında ve spor salonlarındaki duşlarda el yıkamak için sıcak suyun artık mevcut olmayacağına karar verdi. ABD merkezli Bloomberg, Avrupa'da yaşanan durumu, "Almanya en iyisini bilir günleri sona erdi" başlığıyla duyurdu.

Enerji krizi dengeleri değiştirdi

Bloomberg analiz yazısında, enerji krizinin, Güney Avrupa'ya politika yapımında daha fazla söz hakkı verdiğine dikkat çekildi. "Berlin, 10 yıl boyunca, Avrupa Birliği'nde ahlaki ve mali otoriteyi yönetti, politikaya rehberlik etti. Enerji krizi ise bu dengeyi altüst etti. Almanya'nın Rusya'ya olan güveni, ülkenin ekonomik modelinin (ucuz gazla çalışan yüksek yoğunluklu endüstrinin) kusurlarını ve siyasi sınıfının Kremlin'e bağımlılığı konusundaki körlüğünü ortaya çıkardı." ifadeleri kullanıldı.

Berlin'in hâlâ yaşadığı "şokun üstesinden gelmeye çalıştığı" bir dönemde, Avrupa'nın güney bölgesinin iddialı bir şekilde büyüdüğü belirtilerek, İspanya örneğine değinildi. Madrid yönetiminin, artan enerji fiyatları karşısında AB'nin ortak hareket etmesi gerektiğini söylediği anımsatılarak, "Enerji, ancak Almanya için riskler aşılmaz görünmeye başladığında bir Avrupa sorunu haline geldi." notu paylaşıldı.

"Yıllarca süren Alman liderliğindeki kemer sıkmanın intikamı değil, nihayetinde daha sağlıklı bir AB ile sonuçlanabilecek güçlerin yeniden ayarlanmasıdır." tespiti yapıldı. "Güneyden gelen teklifler daha ciddiye alınmalı" vurgusu yapılan yazıda; "Bu, Avrupa'nın politika yapma sorununun yansıması ve çözüme giden yolu işaret ediyor. Güneyden gelen tekliflerin daha ciddiye alınmasının vakti geldi. Yeniden dengeleme, Brüksel'de memnuniyetle karşılanmalı." denildi.

Rusya merkezli TASS haber ajansı, söz konusu yazıyı, "Almanya, Avrupa'da uzun yıllardır elinde tuttuğu lider konumunu kaybediyor." şeklinde aktardı.

Son Yazılar
Dünya

Doların küresel anlamda güçlenmesi ne anlama geliyor?

Dolar tüm para birimleri karşıısnda yükseliyor Dolar önemli tüm para birimleri karşısında yükselişini sürdürüyor. Fed'in agresif faiz artış döngüsüyle dolar bu sene birçok para…
Dünya

Foreign Policy: Putin'in enerji savaşı, Avrupa'yı parçalıyor

Foreign Policy enerji krizini manşetine taşıdı Avrupa'ya doğalgaz akışını süresiz olarak askıya alan Moskova yönetiminin hamlesi, ABD merkezli Foreign Policy dergisi tarafından…
Dünya

İflas dalgası Avrupa'da yayılıyor

Avrupa'da firmalar iflas bayrağı çekti Enerjiden perakendeye, gıdadan gayrimenkule kadar Avrupa'da birçok firma iflas bayrağını çekti. İngiltere'de iflas eden şirketlerin sayısı ağustosta…