Dünya

Bu yıl büyük bankaların planladığı işten çıkarmalar 70 bine yaklaştı

Bankacılık sektöründeki küresel işten çıkarmalar listesine Goldman Sachs Group Inc. de ekleniyor. Goldman, salgın sırasında askıya alınan azaltmalara devam edecek.

Wall Street’in devleri arasında yer alan Goldman, iş gücünün yüzde 1’ini tasfiye edecek bir plan üzerinde çalışıyor. Konuya yakın kaynaklara göre işten çıkarılacak çalışan sayısı 400’ü bulacak.

Diğer bankalar tarafından bu hafta açıklanan işten çıkarmalar da hesaba katıldığında, Bloomberg tarafından derlenen rakamlara göre bu yılki toplam rakam 67 bin 844’ü buluyor.

Avrupa, Kuzey Amerika, Asya ve Afrika’dan 30’un üzerinde banka iş gücünü azaltmayı planlıyor. Birçok bankanın planlarını açıklamadan personel çıkarmasından dolayı gerçek toplam büyük bir ihtimalle bu rakamın üzerinde.

2014 yılından bu yana açıklanan işten çıkarmalar artık yarım milyon civarına ulaştı. Kıyaslamak için bir sayı vermek gerekirse, ABD’nin en büyük bankası JPMorgan Chase & Co.’nun çalışan sayısı 256 bin 710.

Küresel ölçekte işten çıkarmaların büyük bölümünü 2008 finans krizinden ABD bankaları kadar hızlı toparlanamayan Avrupalı bankalar oluşturuyor.

Kaynak: Bloomberg

Son Yazılar
Dünya

Doların küresel anlamda güçlenmesi ne anlama geliyor?

Dolar tüm para birimleri karşıısnda yükseliyor Dolar önemli tüm para birimleri karşısında yükselişini sürdürüyor. Fed'in agresif faiz artış döngüsüyle dolar bu sene birçok para…
Dünya

Foreign Policy: Putin'in enerji savaşı, Avrupa'yı parçalıyor

Foreign Policy enerji krizini manşetine taşıdı Avrupa'ya doğalgaz akışını süresiz olarak askıya alan Moskova yönetiminin hamlesi, ABD merkezli Foreign Policy dergisi tarafından…
Dünya

İflas dalgası Avrupa'da yayılıyor

Avrupa'da firmalar iflas bayrağı çekti Enerjiden perakendeye, gıdadan gayrimenkule kadar Avrupa'da birçok firma iflas bayrağını çekti. İngiltere'de iflas eden şirketlerin sayısı ağustosta…