ABDDünya

Çin ABD’ye karşı ticaret savaşını kazanıyor mu?

Bloomberg yazarı Andrew Browne, Çin ile ABD arasında yaşanan ticaret savaşıyla ilgili değerlendirme yazısı yazdı.

Pekin’in, Trump’ın göreve geldiği andan kısa süre sonra başlayan ticaret savaşı boyunca ABD liderini neredeyse her adımda alt etmeyi başardığını yazan Browne, Çin’in ABD ile dış ticaretteki fazlalığın Trump göreve geldiği günden bu yana yüzde 25 artarak 300 milyar doları geçtiğine dikkat çekti.

İkinci çeyrekte, 2019’un aynı dönemine göre yüzde 3,2 büyüyen Çin ekonomisine işaret eden gazeteci, ABD ekonomisinin aynı dönemde yüzde 32,9 daraldığını hatırlattı.

Yazısında ayrıca Çin para birimi yuanın 8 haftadır üst üste güçlendiğini kaydeden Browne, bunun Şubat 2018’den bu yana en uzun süreli bir dönem olduğunu belirterek, doların son zamanlarda zayıflamaya başladığını ifade etti.

Tüm bunların arkasında, yine Çin’in lehine çalışan ve koronavirüsün dayattığı karantinadan sonra küresel pazardaki payını artırmasına yardımcı olan daha derin endüstriyel eğilimlerin yattığını söyleyen Browne, Çin’in örneğin eskiden Almanya’nın dünya lideri olduğu yüksek teknoloji tünel açma makineleri, hidrolik valfler ve pompalar gibi çeşitli ekipmanları daha sık tedarik etmeye başladığını belirtti.

Browne, yazıda Alman Mühendisler Derneği (VDMA) Dış Ticaret Genel Müdürü Ulrich Ackermann’ın, “Çinli firmaların 1 numara olması sadece an meselesi” sözünü hatırlattı.

Browne, Trump’ın ABD ve Çin ekonomilerini ayrıştırma yönündeki tüm çabalarına rağmen genel sonucun Çin’in daha fazla kendi kendine yeten ülke haline geldiğini gösterdiğini kaydetti.

Kaynak: En Son Haber

Son Yazılar
Dünya

Doların küresel anlamda güçlenmesi ne anlama geliyor?

Dolar tüm para birimleri karşıısnda yükseliyor Dolar önemli tüm para birimleri karşısında yükselişini sürdürüyor. Fed'in agresif faiz artış döngüsüyle dolar bu sene birçok para…
Dünya

Foreign Policy: Putin'in enerji savaşı, Avrupa'yı parçalıyor

Foreign Policy enerji krizini manşetine taşıdı Avrupa'ya doğalgaz akışını süresiz olarak askıya alan Moskova yönetiminin hamlesi, ABD merkezli Foreign Policy dergisi tarafından…
Dünya

İflas dalgası Avrupa'da yayılıyor

Avrupa'da firmalar iflas bayrağı çekti Enerjiden perakendeye, gıdadan gayrimenkule kadar Avrupa'da birçok firma iflas bayrağını çekti. İngiltere'de iflas eden şirketlerin sayısı ağustosta…