Dünya

Çin, kamu şirketlerinden ABD tarım ürünleri alımını durdurmasını istedi

Çin ile ABD arasındaki ticaret savaşlarında tansiyon iyiden iyiye yükseliyor.

Son hamle Pekin Yönetimi’nden tarım alanında geldi.

Bloomberg’in haberine göre, Çin hükümeti geçen hafta ABD Başkanı Donald Trump’ın ‘ek vergi’  kararının ardından kamu alıcılarına ABD tarım ürünleri alımını ertelemelerini söyledi.

Konuya ilişkin bilgi veren kaynaklar, Çin’in devlet tarafından yönetilen tarım şirketlerinin bekleyerek ticaret görüşmelerinin gidişatını izleyeceği ve Amerikan tarım ürünleri alımını durdurdukları  belirtildi.

Çin Ticaret Bakanlığı tarafından konuya ilişkin bir açıklama yapılmadı.

Çin, bu yılın yarısında olunmasına rağmen, 2004 yılından bu yana ABD’den en düşük soya fasülyesi alımını gerçekleştirdi.

Çin Yönetimi, dünyada ticarete konu olan Brezilya’dan soya talebinde bulunması, Amerika ile yaşanan ticaret savaşını daha da zorlaştırdı.

Dünyanın en büyük iki ekonomisi arasında ticaret görüşmelerinin yeniden başlamasına rağmen, ABD Başkanı Donald Trump 1 Eylül tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Çin’den ithal edilen 300 milyar dolarlık ürüne yüzde 10 ek vergi koyulacağını açıklamıştı.

Çin tarafından müzakereye katılan bürokratların bu kararı hayretle karşıladıkları ve Pekin’in ABD’nin ek gümrük tariflerinde ısrarcı olması durumunda karşılık verileceği belirtilmişti.

Kaynak: Bloomberg

Son Yazılar
Dünya

Doların küresel anlamda güçlenmesi ne anlama geliyor?

Dolar tüm para birimleri karşıısnda yükseliyor Dolar önemli tüm para birimleri karşısında yükselişini sürdürüyor. Fed'in agresif faiz artış döngüsüyle dolar bu sene birçok para…
Dünya

Foreign Policy: Putin'in enerji savaşı, Avrupa'yı parçalıyor

Foreign Policy enerji krizini manşetine taşıdı Avrupa'ya doğalgaz akışını süresiz olarak askıya alan Moskova yönetiminin hamlesi, ABD merkezli Foreign Policy dergisi tarafından…
Dünya

İflas dalgası Avrupa'da yayılıyor

Avrupa'da firmalar iflas bayrağı çekti Enerjiden perakendeye, gıdadan gayrimenkule kadar Avrupa'da birçok firma iflas bayrağını çekti. İngiltere'de iflas eden şirketlerin sayısı ağustosta…