Dünya

Çin’in otomobil satışları salgın sebebiyle yüzde 80 düştü

Çin’in otomobil satışları koronavirüs etkisiyle en büyük aylık azalışını yaşadı.  Böylece halihazırda virüs salgınından önce de sert düşüş yaşayan otomobil üreticilerinin üzerindeki bakı derinleşti.

Yolcu arabası Birliği (PCA) tarafından Çarşamba günü açıklanan öncü verilere göre, satışlar Şubat ayında  yüzde 80 geriledi. PCA tarafından yapılan açıklamaya göre, ortalama günlük satışlar ilk üç haftaya kıyasla ayın sonunda toparlanma gösterdi.

Salgın, iki yıldır kademeli düşüşler yaşayan endüstriyi  felce uğrattı. Otomobil üreticileri geçtiğimiz on yıllarda dünyanın en büyük otomobil piyasasına büyüme potansiyeli sebebiyle milyarlarca dolar dökmüşlerdi.

Pazar liderlerinden olan Volkswagen AG’den  ve elektrikli araç üreticisi Tesla Inc.’den daha küçük ölçekli şirketlere kadar hepsi koronavirüs salgınından hem üretim hem de talep bazında zarar gördü.

Çin’deki milyonlarca şirket, tüketicilerin evde kalması ve fabrikadaki üretimin aksaması dolayısıyla tehlike altında. Ülkenin imalat sektöründeki  aktivite Şubat ayında resmi göstergenin rekor düşük seviyeye gerilemesi ile sert bir daralma yaşadı.

Kaynak: Bloomberg

Son Yazılar
Dünya

Doların küresel anlamda güçlenmesi ne anlama geliyor?

Dolar tüm para birimleri karşıısnda yükseliyor Dolar önemli tüm para birimleri karşısında yükselişini sürdürüyor. Fed'in agresif faiz artış döngüsüyle dolar bu sene birçok para…
Dünya

Foreign Policy: Putin'in enerji savaşı, Avrupa'yı parçalıyor

Foreign Policy enerji krizini manşetine taşıdı Avrupa'ya doğalgaz akışını süresiz olarak askıya alan Moskova yönetiminin hamlesi, ABD merkezli Foreign Policy dergisi tarafından…
Dünya

İflas dalgası Avrupa'da yayılıyor

Avrupa'da firmalar iflas bayrağı çekti Enerjiden perakendeye, gıdadan gayrimenkule kadar Avrupa'da birçok firma iflas bayrağını çekti. İngiltere'de iflas eden şirketlerin sayısı ağustosta…