İhracat

Defne yaprağı kazandırıyor

Pek çok ülkenin kozmetik alanında kullanmak üzere Türkiye’den ithal ettiği defne yaprağı, orman köylüsü için de önemli gelir kaynağı. İhracat alanında defne yaprağının 2018 yılında kaydettiği başarıları derledik.

  1. Defnenin yaprağı ve yağı Almanya, İtalya, Fransa, İspanya ve Hollanda başta olmak üzere çeşitli Avrupa ülkelerine gönderiliyor.
  2. 2018’de 14 bin ton defne yaprağı ihracatından 40 milyon dolar gelir elde edildi. Bunun bin tonu Muğla’dan karşılandı.
  3. Türkiye’deki endemik türlerin yüzde 12’si Muğla’da yetişiyor. Muğla’da orman köylüsünün geçim kaynakları arasında yer alan defnenin, ormandan kontrolsüz olarak hasadının önlenmesi ve kalitesinin düşürülmemesi amacıyla çalışmalar yapılıyor.
  4. Türkiye defne ihracatında lider ülkelerden. Üreticinin hedefi gelecek beş yılda bu rakamı en az üç katına çıkarmak. Bu amaçla atıl durumda kullanılmayan tarım arazilerinin değerlendirilmesi için birçok arazide defnenin kültüre alınarak yetiştirilmesi planlanıyor.
  5. Defne yağının kilogramı şu an 80 euro civarında. Özellikle Fransa ve Belçika’daki büyük kozmetik firmaları Türkiye’den defne yağı satın alıyor.

 

Son Yazılar
İhracatTürkiye

Hububat sektöründen 4 ayda 3,6 milyar dolarlık ihracat

Türk hububat sektörü, ihracatta yukarı yönlü ivmesini sürdürüyor. Hububat ihracatı yılın ilk 4 ayında da ivmeyi devam ettirdi. Sektör, Ocak-Nisan döneminde geçen yılın aynı…
İhracatTürkiye

Trendyol, BAE ile ticaret köprüsü kuruyor

Türkiye-Birleşik Arap Emirlikleri Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması müzakereleri kapsamında, Türkiye’ye gelen Birleşik Arap Emirlikleri Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Thani bin Ahmed…
İhracatTürkiye

Türk Savunma Sanayii rotayı Latin Amerika'ya çevirdi

Türk savunma sanayisinin önde gelen 10 şirketi yeni iş birlikleri ve ihracat fırsatları için Latin Amerika'nın yolunda. Şili'nin başkenti Santiago'da 5-10 Nisan'da gerçekleştirilecek…