Türkiye

Deutsche Bank: “Türk hisselerinin güçlenmesi için fırsat var”

Deutsche Bank Türkiye yatırımının artacağı açıklaması

Deutsche Bank: Büyük hareket henüz yaşanmadı

Deutsche Bank AG DWS Group’a göre Türk hisse senetleri bu yıl yeni rekorlar kırmış olabilir ancak değerlemeler tam potansiyellerini yansıtmazken daha fazla güçlenmesi için fırsatların olduğunu belirtti. Fon yöneticisi Sebastian Kahlfeld, Kasım ayından bu yana Türkiye’nin yatırımcı dostu para politikasına dönüşü ve risk varlıklarına yönelik daha geniş bir iştahın, DWS’nin İstanbul hisse senetleri konusunda iyimser olmasını sağladığını söyledi. Kahlfeld, üç ay önceki ekonomik sarsıntıdan bu yana Türk hisse senetleri yüzde 25’in üzerinde artış gösterdikten sonra bile “büyük hareketin gerçekleşmediğini” kaydetti.

Türkiye piyasasında bankacılık sektörü cazip

Yükselen piyasalardaki emsallerine göre yüzde 50’nin üzerinde bir indirimle işlem yapan Türk bankaları, Kahlfeld’e özellikle çekici görünüyor. 2021’de sektörde kazançların artmasını bekleyen Kahlfeld, yatırımcıların bankaların temettü ödemelerine yeniden başlamasını hafife aldıklarını belirtti.

Ocak ayında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), bankaların 2020 net gelirinin yüzde 10’unu temettü olarak ödemesine izin vererek iki yıldır devam eden kısıtlamayı sona erdirdi. BDDK, üyelerinin, sermaye yeterlilik oranlarını korurken hissedarlara dağıtımları ihtiyatlı bir şekilde yeniden başlatacağını açıkladı.

DWS Tuerkei fonu bu yıl yüzde 6,5 değer kazandı

Bloomberg’ün haberine göre, Deutsche Bank’ın DWS Tuerkei fonu bu yıl yüzde 6,5 değer kazanarak rakiplerinin yüzde 83’ünden daha iyi performans gösterdi. Kahfeld, gelişen piyasalardaki rakiplerine oranla yüzde 50’den fazla iskonto ile işlem gören bankacılık hisselerinin özellikle cazip olduğunu belirtti. Fon yöneticisi, “Ortodoks politikaların devamı yabancı yatırımcıların ilgisini yeniden artıracaktır” yorumunda bulunurken, “Bir çok ‘ne zaman?’ ve ‘olur mu?’ sorusu var, ancak Türkiye pay piyasasının 2021’i iyi geçirmesi için büyük bir şans görüyoruz” yorumunda bulundu.

Bloomberg haberinde; üç ay önce Merkez Bankası Başkanı’nın görevden alınması, yatırımcıların ekonominin yeni yönetimini memnuniyetle karşılamasına ve Türk varlıklarının güçlenmesine yol açtığını belirtti.

Son Yazılar
Türkiye

Küresel krizler ortamında Türkiye iş fırsatlarının merkezi haline geldi

Türkiye batılı şirketlerin cazibe merkezi Türkiye küresel kriz ortamında iş fırsatları için cazip bir ülke haline geldi. Yurtdışı Türk Ticaret Odası genel müdürü…
Türkiye

Avrupalı alüminyum üreticileri Türkiye’ye yöneldi

Enerji krizi alüminyum krizini tetikledi Enerji krizinin alüminyum üzerindeki baskısı artıyor. Üretim maliyetinin ürünün fiyatının çok üzerine çıkması Avrupa’daki üreticiyi vurdu. Avrupa’yı esir…
EnerjiTürkiye

Yüzyılın madeni Leonardit

Leonardit nedir? Leonardit, hem tarımda hem hayvancılıkta hem de endüstriyel sanayi de kullanılabilen bir maden. Ayrıca oluşumunu milyonlarca senede tamamlıyor. Bitki ve hayvan…