Türkiye

Türkiye asgari ücretin satın alma gücünde Avrupa’da 7. sıraya yükseldi

Türkiye eurostat sıralamasında 7'inci sıraya yükseldi

Türkiye 7’nci sıraya yükseldi

Türkiye‘de 2021 yılında geçerli olacak olan asgari ücret, brüt 3 bin 577,5, net ise 2 bin 825,9 lira olarak belirlendi. Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) 2021 yılının birinci yarısına ilişkin Avrupa ülkelerindeki asgari ücretin satın alma gücü verilerini yayınladı. Türkiye, asgari ücretin satın alım gücü paritesine göre ABD’nin dahil olduğu 26 ülke içinde 7’nci sırada bulunuyor. Eurostat’ın tahmini verilerine göre Türkiye’de asgari ücretin satın alma gücü standardı 1191,09 puan. Bu da Türkiye’yi Avrupa’da 26 ülke içinde 7’nci sıraya yerleştiriyor. 2020’nin ikinci döneminde Türkiye’nin puanı 979,84 puanla 11’inci sırada yer alıyordu.

16 Avrupa ülkesi Türkiye’nin gerisinde
Eurostat‘ın sıralamasına bakıldığında 16 Avrupa ülkesinde asgari ücretin satın alma gücü Türkiye’den düşük. AB üyesi olmayan Arnavutluk, Karadağ ve Sırbistan da eklendiğinde 26 ülke içerisinde 19 ülke Türkiye’nin gerisinde kalıyor.

Satın alma gücü paritesi (SGP) ayrıntılı olarak tanımlanmış mal ve hizmet sepetinin farklı ülkelerdeki fiyat oranı olarak tanımlanıyor. Böylece ülkeler arasındaki fiyat düzeyi farklılıkları giderilip uluslararası anlamda gerçek fiyat ve hacim karşılaştırmaları yapılabiliyor. Bu pariteden yola çıkarak satın alma gücü standardı hesaplanıyor. Bu standart, ülkeler arası karşılaştırma yapmaya imkanı veriyor. AB üyesi 27 ülkenin 21’inde asgari ücret uygulaması bulunuyor. AB içerisinde asgari ücret en düşük 332 avro ile Bulgaristan ve en yüksek 2 bin 201 avro ile Lüksemburg.

Arnavutluk ve Karadağ en alt sırada
Asgari ücretin satın alma gücü sıralamasında en altta 423,81 puan ile Arnavutluk yer alırken, bu ülkeyi 581,22 puanla Karadağ, 623,1 puanla Bulgaristan ve 642,3 puanla Letonya izliyor. Asgari ücretin satın alma gücü puanında Yunanistan 878,68 puan alırken, Portekiz 885,94 ve ABD’de 879,83.

Lüksemburg ve Almanya zirveyi paylaşıyor
Sıralamanın zirvesinde 1668,43 puan ile Lüksemburg bulunurken Almanya 1503,59 ile ikinci sırada. Bu ülkeleri sırasıyla 1444,28 puan ile Hollanda, 1411,83 puan ile Belçika ve 1370,33 puanla Fransa takip ediyor.

BBC Türkiye Avrupa Eurostat

BBC Türkiye gelişimi görmezden geldi

BBC gelişmeyi görmezden geldi

BBC Türkçe ise Türkiye’nin yükselişine rağmen bu durumu negatif başlıkla duyurmaktan geri durmadı. 19 ülke Türkiye’nin gerisinde kalmasına rağmen “Türkiye’de asgari ücret Bulgaristan hariç tüm AB ülkelerinin gerisinde” manşetiyle haberi servis etmeyi tercih etti. Salgına rağmen Türkiye’nin sıralamasının yükselmesini ise görmezden geldi.

Son Yazılar
Türkiye

Küresel krizler ortamında Türkiye iş fırsatlarının merkezi haline geldi

Türkiye batılı şirketlerin cazibe merkezi Türkiye küresel kriz ortamında iş fırsatları için cazip bir ülke haline geldi. Yurtdışı Türk Ticaret Odası genel müdürü…
Türkiye

Avrupalı alüminyum üreticileri Türkiye’ye yöneldi

Enerji krizi alüminyum krizini tetikledi Enerji krizinin alüminyum üzerindeki baskısı artıyor. Üretim maliyetinin ürünün fiyatının çok üzerine çıkması Avrupa’daki üreticiyi vurdu. Avrupa’yı esir…
EnerjiTürkiye

Yüzyılın madeni Leonardit

Leonardit nedir? Leonardit, hem tarımda hem hayvancılıkta hem de endüstriyel sanayi de kullanılabilen bir maden. Ayrıca oluşumunu milyonlarca senede tamamlıyor. Bitki ve hayvan…