Güncel

Devletten çocuk bakıcılarına teşvik

Hükümet, hem evde hem de işte kadınları sosyal güvenlik çatısı altında korumaya almak için tüm imkânları seferber ediyor.

“Çocuk Bakım Hizmetleri Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi” kapsamında eğitimli çocuk bakıcıları ve çocuk bakım sektörüne de destek sağlanıyor.

Bu kapsamda 0-24 ay arası çocuğu olan annelere, kayıtlı ve eğitimli çocuk bakıcısı istihdam etmeleri halinde çocuk 36 aylık olana kadar, 32 aylık hibe desteği süresince teşvik veriliyor.

İlave istihdam teşvikleri kapsamında 2018’den itibaren evde bakıcı çalıştıranlara verilen teşvik de yaklaşık 960 lirayı buluyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu da proje destek ekibinde görevlendirilmek üzere proje süresince tam zamanlı sözleşmeli personel istihdam edecek. Proje kapsamında 2015-2017 tarihleri arasında 11 bin 327 çalışan anne, evde çocuk bakım hizmeti veren 15 bin 232 kadın ve yaklaşık 12 bin çocuk doğrudan yararlanıcı oldu.

Bunlardan yaklaşık 6 bini işgücünde kaldı, bin 400 kadın yeniden çalışmaya başladı, 15 bin kadın da sosyal güvenlik şemsiyesi altında kayıtlı çocuk bakım çalışanı olarak çalışmaya başladı.

Toplam 268 milyon lira istihdam desteği verildi. İlave istihdam süresince yaklaşık 22 bin kadının emekli olunca kadar 1 milyar gelir elde etmesi öngörülüyor. 505 milyon liralık da vergi ve prim yatıracak.

Son Yazılar
Güncel

İşsizlik Sigortası Fonu 100 milyar lira sınırını aştı

İşsizlik Sigortası Fonu işsizlerin güvencesi İşini kaybeden sigortalıların, işsiz kaldıkları dönemin belirli bir bölümünde geçinebilmeleri için mart 2002'de kurulan İşsizlik Sigortası Fonu,…
Güncel

JPMorgan: ABD ekonomisi için bir kasırga yolda

JPMorgan CEO'su Jamie Dimon, yatırımcıları ekonomik bir "kasırgaya" hazırlanmaları konusunda uyardı. Jamie Dimon, ekonominin sıkı para politikası ve Rusya Ukrayna savaşı gibi…
GüncelTürkiye

BAE'den ilk yatırım savunmaya

Birleşik Arap Emirlikleri ile yapılan anlaşmalar doğrultusunda Türkiye'ye yapılacak ilk yatırım savunma sanayisine olacak. Ayrıca, tarım, enerji, gıda ve bilişim sektörlerine de yatırım…