İhracatTürkiye

Dış ticarette TL uyanışı

Dış ticarette TL kullanımı yükseliyor. Ticaret Bakanlığı’nın verilerine göre, Aralık 2019’da TL ile ihracat yapılan ülke sayısı geçen yıla göre 172’den 179’a yükselirken, TL ile ihracat yapan firma sayısı da 6 bin 548’den 7 bin 188’e çıktı.

Bu dönemde TL ile yapılan ihracat, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 15,91 artış gösterdi.

Aralık ayında Türk Lirası ile ithalat işlemi gerçekleştirilen ülke sayısı 110’a yükselirken, TL ile ithalat yapan firma sayısı bin 71 oldu. Böylelikle TL ile ithalat yüzde 39,63 oranında arttı.

2019 genelinde ise, TL ile ihracat gerçekleştirilen ülke sayısı 210’a yükselirken, ithalat yapılan ülke sayısı 135’e çıktı. 2019’da Türk Lirası ile yapılan dış ticaretin toplamı 123 milyar 185 milyon TL olarak gerçekleşti.

2019’de ihracat 171 milyar 579 milyon dolarken ithalat, 202 milyar 704 milyon dolar. Yaklaşık 2,2 trilyon liralık ticaret hacminin yüzde 6’ya yakını TL ile gerçekleştirilmiş oldu.

Önümüzdeki dönemde TL ile ticarette hedefler arasında özellikle Rusya’yla ticaretin artırılması amaçlanacak. Rusya ve Türkiye arasında ticarette ulusal para birimlerinin kullanımını artırmak amacıyla anlaşma imzalanmıştı. Rusya Maliye Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, imzalanan anlaşmayla iki ülke arasındaki ticarette kademeli olarak ruble ve lira kullanımının artırılacağı kaydedilmişti.

Kaynak: Milliyet

Son Yazılar
Türkiye

Küresel krizler ortamında Türkiye iş fırsatlarının merkezi haline geldi

Türkiye batılı şirketlerin cazibe merkezi Türkiye küresel kriz ortamında iş fırsatları için cazip bir ülke haline geldi. Yurtdışı Türk Ticaret Odası genel müdürü…
Türkiye

Avrupalı alüminyum üreticileri Türkiye’ye yöneldi

Enerji krizi alüminyum krizini tetikledi Enerji krizinin alüminyum üzerindeki baskısı artıyor. Üretim maliyetinin ürünün fiyatının çok üzerine çıkması Avrupa’daki üreticiyi vurdu. Avrupa’yı esir…
EnerjiTürkiye

Yüzyılın madeni Leonardit

Leonardit nedir? Leonardit, hem tarımda hem hayvancılıkta hem de endüstriyel sanayi de kullanılabilen bir maden. Ayrıca oluşumunu milyonlarca senede tamamlıyor. Bitki ve hayvan…