SektörlerTürkiye

Kruvaziyer turizminde İstanbul yeniden şahlanıyor

Uzun yıllardır cruise gemilerini ağırlayamayan İstanbul, 2020 ile birlikte atağa kalkıyor. Birçok gemi rotasına yeniden İstanbul’u ekleyince hem turizm sektörü hem de esnafın yüzü gülmeye başladı.

İstanbul’a yeniden gemilerin gelebilecek olması uluslararası gemi şirketlerini de sevindiriyor. Uluslararası gemi firmalarının Türkiye temsilcileri, gemi firmalarının İstanbul’daki kazancının çok yüksek olduğuna dikkat çekti. İstanbul’un ekstra turlarla dünyanın en çok cruise yolcusu ağırlayan limanları arasında yer alan Barcelona’yı bile geride bıraktığına dikkat çeken cruise firmalarının temsilcileri, “İstanbul’da gezilecek, görülecek yer çok fazla. Gemi ile İstanbul’a gelen yolcular, İstanbul’da gezmek istiyor. Ancak bunu münferit yapmak istemiyor. Yaklaşık 6-7 gecelik bir tura 1000 avro ödeyen yolcular, İstanbul’da bir tane ekstra tur için 150 Euro ödeme yapabiliyor. Dünyada da ekstra turların fiyatları ortalama böyle. Ancak İstanbul’a gelen yolcunun en az yüzde 85’i ekstra tur satın alırken, Barcelona’da ekstra tur satın alanların oranı en fazla yüzde 40-45 oluyor. Bir geminin İstanbul’da ekstra turlardan elde ettiği ciro 450 bin Euro’yu aşabiliyor” dedi.

2012’de 2 milyondan fazla turist gemi ile Türkiye’ye gelirken, 2019’un ilk 11 ayında gelen yolcu sayısı 283 bin oldu. İstanbul’a gelen yolcu sayısı ise 2013’te 689 bine çıkmış, 2018’de sıfırlanmıştı. 2019’da ocak-kasım döneminde ise 7 bin 513 oldu.

Türkiye’ye gelen gemi ve yolcu sayısının bu kadar düşmesinde 2016 ve sonrasında yaşanan kötü olayların etkisi oldu. İstanbul’da kaybın bu denli büyük olmasının başka bir sebebi daha vardı. O da Karaköy’deki limanın kapanması ve yenilenmesi süreciydi. Ancak Karaköy’deki yenilenme süreci sona ermek üzere ve Galataport ilk gemisini nisan ayında ağırlayacak. 2020’de şu an için 64 gemi Galataport’a geleceğini açıklasa da asıl patlamanın 2021 ve 2022’de olması bekleniyor.

Barcelona veya Marsilya’da en faza 5-6 ekstra tur düzenlenirken, İstanbul’da bu sayı 20’ye çıkabiliyor. Barcelona’ya giden bir cruise gemisindeki yolcuların en fazla yüzde 45’i ekstra tura katılıyor, İstanbul’da ise yüzde 80’i aşabiliyor. Kişibaşı 1000 avro fiyatlı bir turda geminin cirosu 4 milyon Euro oluyor. 150 avrodan 3.200 kişiye ekstra tur satılsa ciro 480 bin avroyu buluyor.
İstanbul gemi firmaları için çok büyük önem taşıyor. Royal Caribbean’ın en son gemisi şu an inşa halinde suya indiğinde bu yıl içinde İstanbul’a gelecek. Eğer İstanbul ana liman olursa hem şirketler hem de İstanbul çok daha fazla kazanacak.

4 bin kişilik bir gemi şehre günlük en az 700 bin avro para bırakıyor. Gemi ile gelen yolcu kişi başı en az 300 dolarlık harcama yapıyor. Gemi firmaları da İstanbul’a çok güveniyor. Çünkü İstanbul gemi firmalarına da ciddi para kazandırıyor. İstanbul tek başına gezilmesi zor bir şehir, bu da gemi firmalarının lehine bir durum. İstanbul’a yeni havalimanı ile daha fazla uçuş var. Bunun için gemi firmaları İstanbul’u çok istiyor.

Kaynak: Hürriyet

Son Yazılar
Türkiye

Küresel krizler ortamında Türkiye iş fırsatlarının merkezi haline geldi

Türkiye batılı şirketlerin cazibe merkezi Türkiye küresel kriz ortamında iş fırsatları için cazip bir ülke haline geldi. Yurtdışı Türk Ticaret Odası genel müdürü…
Türkiye

Avrupalı alüminyum üreticileri Türkiye’ye yöneldi

Enerji krizi alüminyum krizini tetikledi Enerji krizinin alüminyum üzerindeki baskısı artıyor. Üretim maliyetinin ürünün fiyatının çok üzerine çıkması Avrupa’daki üreticiyi vurdu. Avrupa’yı esir…
EnerjiTürkiye

Yüzyılın madeni Leonardit

Leonardit nedir? Leonardit, hem tarımda hem hayvancılıkta hem de endüstriyel sanayi de kullanılabilen bir maden. Ayrıca oluşumunu milyonlarca senede tamamlıyor. Bitki ve hayvan…