Türkiye

Dünya Bankası Türkiye büyüme tahminini yükseltti

Dünya Bankası Türkiye büyüme

Dünya Bankası Türkiye ekonomisine beklenntisini artırdı

Dünya Bankası 2021 yılında küresel ekonomi için büyüme tahmini güncelledi. Küresel ekonomi büyüme tahmini yüzde 5,6'ya çıkarırken Türkiye için büyüme tahminini 0,5 puan artırarak yüzde 5'e çıkardı. Kurum salgın dönemindeki toparlanmaya rağmen küresel çıktı oranının salgın öncesi seviyelere göre yüzde 2 aşağıda olacağını belirtti. Kişi başına düşen gelirler ise 2022 yılında önce eski seviyelere dönemeyeceğini gösteriyor. Ocak ayında yayımladığı raporda küresel ekonominin 2021 yılında yüzde 4,1 büyümesini bekleyen Dünya Bankası, bu oranı 1,5 puan artırarak yüzde 5,6’ya, 2022 yılı için büyüme tahminini ise 0,5 puan artırarak yüzde 3,1’e çekti.

Küresel ekonomide açılma işaretleri belirirken salgın gelişmekte olan ülkelerdeki insanlar için yoksulluk ve eşitsizlik yaratmaya devam ediyor” diyen Dünya Bankası Grup Başkanı David Malpass, küresel iş birliği ve borç ertelemelerinin düşük gelirli ülkeler için hayati öneme sahip olduğunu vurguladı.

ABD ekonomisi için 2021 yılı büyüme tahminini 2,1 puan güncelleyerek yüzde 5,4’e çıkaran kurum, Çin için büyüme tahminini 0,6 puan güncelleyerek yüzde 8,5’e çıkarttı.

BM Türkiye'nin büyüme tahminini 2,4'te 4'e yükseltti

Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı yayımladığı raporda, Türkiye’nin ekonomik görünümü hakkında da değerlendirmelerde bulundu. Türkiye ikinci çeyrekte sert bir daralma yaşasa da ekonominin toparlanma gösterdiğini belirten raporda, Türkiye'nin 2021'deki büyüme tahmini yüzde 4 olarak açıklamıştı.

Fitch Ratings de artırmıştı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, 2020 yılının aralık ayında yayımladığı raporunda Türkiye'nin 2021 yılında yüzde 3,5, 2022 yılında ise yüzde 4,5 büyümesinin beklendiğini belirtmişti. Türkiye'nin kredi notuna ve not görünümüne ilişkin 19 Şubat 2021 tarihinde yaptığı açıklamada ise  ülke ekonomisinin 2021'de yüzde 5,7, 2022'de ise yüzde 4,7 seviyesinde büyüme kaydetmesinin beklendiğini bildirmişti.

Türkiye gelişen ülkeler arasında istisna

OECD dünya ekonomisi büyüme beklentisini yüzde 4,2'den 5,6'ya, 2022 için büyüme tahminini de yüzde 3,7'den 4'e yükseltti. Türkiye ekonomisi için tahminlerini de neredeyse 2 katına çıkardı. 2021 büyüme beklentisini yüzde 2,9'dan 5,9'a yükseltirken ülkenin 2020 yılının ikinci yarısında hızlı bir toparlanma yaşadığını ve gelişen ülkeler arasında bir istisna olduğunu vurgulamıştı.

Türkiye, Çin ve Hindistan'da ekonomik aktivitenin güçlü mali önlemler ile inşaat ve imalat sektöründeki toparlanma sayesinde salgın öncesi seviyeler ulaştığını belirten kurum, Türkiye ve Hindistan özelinde ise yükselen emtia fiyatlarının enflasyonu tetikleyebileceğinin altını çizdi.

Son Yazılar
Türkiye

Küresel krizler ortamında Türkiye iş fırsatlarının merkezi haline geldi

Türkiye batılı şirketlerin cazibe merkezi Türkiye küresel kriz ortamında iş fırsatları için cazip bir ülke haline geldi. Yurtdışı Türk Ticaret Odası genel müdürü…
Türkiye

Avrupalı alüminyum üreticileri Türkiye’ye yöneldi

Enerji krizi alüminyum krizini tetikledi Enerji krizinin alüminyum üzerindeki baskısı artıyor. Üretim maliyetinin ürünün fiyatının çok üzerine çıkması Avrupa’daki üreticiyi vurdu. Avrupa’yı esir…
EnerjiTürkiye

Yüzyılın madeni Leonardit

Leonardit nedir? Leonardit, hem tarımda hem hayvancılıkta hem de endüstriyel sanayi de kullanılabilen bir maden. Ayrıca oluşumunu milyonlarca senede tamamlıyor. Bitki ve hayvan…