İhracat

Türkiye ile Birleşik Krallık arasındaki Serbest Ticaret Anlaşması etkisini gösterdi

Birleşik Krallık Türkiye ihracat Serbest Ticaret Anlaşması

Serbest Ticaret Anlaşması ihracatı artırdı

Birleşik Krallık ve Türkiye arasında geçen aralık ayı sonunda imzalanan ve Nisan 2021'de iki ülkede resmi olarak yürürlüğe giren Serbest Ticaret Anlaşması'nın (STA) ilk etapta iki ülke arasındaki ticaretin korunması üzerine tasarlandı Türkiye'nin ihracatı geçen ay 2020'nin aynı dönemine kıyasla yüzde 65,5 artarak 16 milyar 480 milyon 210 bin dolara, ocak-mayıs döneminde de yüzde 38,3 yükselerek 85 milyar 219 milyon 653 bin dolara çıktı. Türkiye'nin Birleşik Krallık'a yaptığı ihracat da ocak-mayıs döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 45,2 artarak 4 milyar 796 milyon 420 bin dolara yükseldi. Bu dönemde Birleşik Krallık'a en fazla otomotiv endüstrisi, elektrik elektronik, hazır giyim ve konfeksiyon ürünleri ihracatı yapıldı. 

Söz konusu dönemde Birleşik Krallık'a 1 milyar 93 milyon 903 bin dolarlık otomotiv endüstrisi ihracatı gerçekleşirken, 803 milyon 489 bin dolarlık elektrik elektronik ve 731 milyon 534 bin dolarlık hazır giyim ve konfeksiyon ihracatı yapıldı. Birleşik Krallık'ın Türkiye'nin ihracatından aldığı pay yılın ilk beş ayında yüzde 6,20 oldu.

Mayıs ayı ihracatı ikiye katlandı

Türkiye, mayıs ayında miktar bazında en fazla dış satımı Birleşik Krallık'a yaptı. Birleşik Krallık'a yapılan ihracat, mayıs ayında geçen yılın aynı dönemine göre, yüzde 104 artarak 554 milyon 565 bin dolardan 1 milyar 86 milyon 101 bin dolara çıktı. Bu dönemde, miktar bazında ihracat artışında Birleşik Krallık'ı ABD, Almanya, İspanya ve İtalya takip etti.

Mayıs ayında Türkiye'nin dış satımı ABD'ye 504 milyon 774 bin dolar artarak 1 milyar 979 bin dolara, Almanya'ya 442 milyon 93 bin dolar artışla 1 milyar 289 milyon 336 bin dolara, İspanya'ya 429 milyon 329 bin dolar yükselişle 680 milyon 352 bin dolara, İtalya'ya 388 milyon 259 bin dolar artarak 761 milyon 512 bin dolara ulaştı.

Mevcut olan STA, Türkiye ve Birleşik Krallık’ın birbirlerinden yaptığı ithalat ve ihracat rakamlarının korunmasını da amaçladı. Diğer taraftan Birleşik Krallık ise teknoloji alanında dünya lideri konumunda olması nedeniyle, Türkiye gibi ülkelere teknoloji ve dijital dönüşüm alanlarında know-how ve dijital transformasyon imkanı sunuyor. Bu çerçevede iki ülkenin karşılıklı olarak, ticaret anlamında birbirinden öğrenebileceği ve destek alabileceği çok şey olduğunu göz önüne alırsak, imzalanan ve daha da genişleyecek olan Serbest Ticaret Anlaşması, her iki ülke için de hedeflenen ticaret hacmine ulaşmada en önemli araç olacak.

Birleşik Krallık, AB'nin ardından ilk ticaret anlaşmasını Türkiye ile yaptı

Bu arada, Birleşik Krallık, Avrupa Birliği ile vardığı anlaşmanın ardından ilk serbest ticaret anlaşmasını 29 Aralık'ta Türkiye ile imzalamıştı. İmza öncesinde bir açıklama yapan İngiltere Uluslararası Ticaret Bakanı Liz Truss, "Türkiye'yle birlikte çalışmayı sabırsızlıkla bekliyoruz" ifadelerini kullanmıştı. Söz konusu anlaşmanın Türkiye'nin en fazla ihracat yaptığı ikinci ülke konumunda olan Birleşik Krallık'la ticaretin gelişiminin en büyük teminatı olması beklenirken, uzmanlar, anlaşmanın etkisiyle gelecek dönemde Birleşik Krallık'ın, Almanya'yı geçerek en fazla ihracat yapılan ülke konumuna gelebileceğinin altını çizmişti.

Son Yazılar
İhracatTürkiye

Hububat sektöründen 4 ayda 3,6 milyar dolarlık ihracat

Türk hububat sektörü, ihracatta yukarı yönlü ivmesini sürdürüyor. Hububat ihracatı yılın ilk 4 ayında da ivmeyi devam ettirdi. Sektör, Ocak-Nisan döneminde geçen yılın aynı…
İhracatTürkiye

Trendyol, BAE ile ticaret köprüsü kuruyor

Türkiye-Birleşik Arap Emirlikleri Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması müzakereleri kapsamında, Türkiye’ye gelen Birleşik Arap Emirlikleri Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Thani bin Ahmed…
İhracatTürkiye

Türk Savunma Sanayii rotayı Latin Amerika'ya çevirdi

Türk savunma sanayisinin önde gelen 10 şirketi yeni iş birlikleri ve ihracat fırsatları için Latin Amerika'nın yolunda. Şili'nin başkenti Santiago'da 5-10 Nisan'da gerçekleştirilecek…