DünyaKüresel ekonomi 2020’de yüzde 1,1 daralacak

[:tr]JP Morgan, koronavirüs salgınını etkisi ile küresel ekonominin İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana ikinci kez daralma ile karşı karşıya olduğunu belirtti.[:en] [:]
2020-03-24 15:03

JP Morgan, koronavirüs salgınını etkisi ile global ekonominin İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana ikinci kez daralma ile karşı karşıya olduğunu belirterek, 2020 yılının tamamında global ekonominin yüzde 1,1 küçüleceği tahmininde bulundu.

Hükümetlerin koronavirüsün yayılmasını yavaşlatmak için olağanüstü tedbirlere başvurmakta olduklarını ve bu tedbirlerin seyahat ve eğlence dışındaki sektörlerde aktiviteye zarar verdiğini belirten JP Morgan, “Çin ekonomisinde Şubat ayında yaşanan aktivite çöküşü, resesyon buzdağının görünen kısmıydı.

Mart ayı iş dünyası anketleri ve işsizlik başvuruları dünyanın geri kalanında da ekonomik aktivitenin bu ay daralacağına dair açık sinyal” değerlendirmesini yaptı.

Resesyonun derinliği ve süresinin ölçmenin şu anda temel mesele olduğunu ve resesyonun bugüne kadar hiç görünmediği kadar derin olmasını beklediklerini vurgulayan JP Morgan, ilk çeyrekte Çin ekonomisinde GSYH’nın bir önceki çeyreğe göre yüzde 40 azalacağını tahmin etti.

JPMorgan, gelecek çeyrekte ABD ekonomisinde yıllık bazda yüzde 14 daralma beklerken, Euro bölgesinde yüzde 22 daralma olacağını öngördü.

Kaynak: Foreks