Dünya

Küresel ekonomi 2020’de yüzde 1,1 daralacak

JP Morgan, koronavirüs salgınını etkisi ile global ekonominin İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana ikinci kez daralma ile karşı karşıya olduğunu belirterek, 2020 yılının tamamında global ekonominin yüzde 1,1 küçüleceği tahmininde bulundu.

Hükümetlerin koronavirüsün yayılmasını yavaşlatmak için olağanüstü tedbirlere başvurmakta olduklarını ve bu tedbirlerin seyahat ve eğlence dışındaki sektörlerde aktiviteye zarar verdiğini belirten JP Morgan, “Çin ekonomisinde Şubat ayında yaşanan aktivite çöküşü, resesyon buzdağının görünen kısmıydı.

Mart ayı iş dünyası anketleri ve işsizlik başvuruları dünyanın geri kalanında da ekonomik aktivitenin bu ay daralacağına dair açık sinyal” değerlendirmesini yaptı.

Resesyonun derinliği ve süresinin ölçmenin şu anda temel mesele olduğunu ve resesyonun bugüne kadar hiç görünmediği kadar derin olmasını beklediklerini vurgulayan JP Morgan, ilk çeyrekte Çin ekonomisinde GSYH’nın bir önceki çeyreğe göre yüzde 40 azalacağını tahmin etti.

JPMorgan, gelecek çeyrekte ABD ekonomisinde yıllık bazda yüzde 14 daralma beklerken, Euro bölgesinde yüzde 22 daralma olacağını öngördü.

Kaynak: Foreks

Son Yazılar
Dünya

Doların küresel anlamda güçlenmesi ne anlama geliyor?

Dolar tüm para birimleri karşıısnda yükseliyor Dolar önemli tüm para birimleri karşısında yükselişini sürdürüyor. Fed'in agresif faiz artış döngüsüyle dolar bu sene birçok para…
Dünya

Foreign Policy: Putin'in enerji savaşı, Avrupa'yı parçalıyor

Foreign Policy enerji krizini manşetine taşıdı Avrupa'ya doğalgaz akışını süresiz olarak askıya alan Moskova yönetiminin hamlesi, ABD merkezli Foreign Policy dergisi tarafından…
Dünya

İflas dalgası Avrupa'da yayılıyor

Avrupa'da firmalar iflas bayrağı çekti Enerjiden perakendeye, gıdadan gayrimenkule kadar Avrupa'da birçok firma iflas bayrağını çekti. İngiltere'de iflas eden şirketlerin sayısı ağustosta…