Ortadoğu

Düşük petrol fiyatları Orta Doğu ekonomilerini tehdit ediyor

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings’in verilerine göre, ekonomileri yüksek ölçüde petrol üretimi ve ihracatına bağlı ülkelerden birçoğu Orta Doğu’da bulunuyor ve bu ülkeler bütçelerini dengeleyebilmek için yüksek petrol fiyatlarına ihtiyaç duyuyor. Verilere göre, bu yıl Nijerya’nın bütçesini dengelemesi için Brent türü ham petrolün varil fiyatının 144 dolar olması gerekirken, Bahreyn 96 dolara, dünyanın en büyük petrol ihracatçısı olan Suudi Arabistan ise 91 dolara ihtiyaç duyuyor.

Bütçe dengesini sağlamak için Umman’ın varil başına ihtiyaç duyduğu petrol fiyatı 82 dolarken, bu seviye Abu Dabi için 65 dolar, Katar için ise 55 dolar.

Uluslararası Para Fonu (IMF) verilerine göre, petrol fiyatının olması gereken seviye, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ülkelerinden Cezayir için 109 dolar ve Angola için 55 dolar iken, Birleşik Arap Emirlikleri (UAE) için 70 dolar, Venezuela ve Libya için 100 dolar, Irak için 60 dolar ve İran içinse 195 dolar olarak görünüyor.

IMF verileri, ayrıca, Rusya, Meksika ve Kazakistan gibi OPEC dışı üretici ülkelerin de bu yılki bütçelerini dengeleyebilmek için sırasıyla 42 dolar, 49 dolar ve 58 dolarlık ortalama petrol fiyatlarına ihtiyaç duyduğunu gösteriyor.

Uluslararası Finans Enstitüsüne (IIF) göre, Orta Doğu ve Afrika bölgesindeki 9 petrol ihracatçısı ülkenin bu yılki toplam hidrokarbon gelirlerinin ise 192 milyar dolar düşeceğini öngörüyor.

ABD merkezli veri kurumu Primary Vision Enerji Analisti Mark Rossano, Şu anda küresel piyasalarda günlük petrol talebinin 38 milyon varil civarında azaldığını ve birçok ithalatçı ülkenin petrol siparişlerini iptal ettiğini ve bu eğilimin de giderek arttığını dile getirdi.

Kaynak: Bloomberg

Son Yazılar
DünyaOrtadoğu

BAE'nin hedefi Türkiye ile ticaret hacmini yükseltmek

BAE’nin Türkiye’ye büyük yatırım isteği Birleşik Arap Emirlikleri’nin Türkiye’ye ilgisi artıyor. BAE ile ilişkiler giderek derinleşiyor. Dış Ticaret Bakanı Sani ez-Zuyudi, ülkesinin Türkiye…
Ekonomi - PolitikEnerjiOrtadoğu

[:en]Libya Seeks Floating Power Station From Turkish Company

[:en]Turkish power company Karadeniz Holding AS is in talks with the Libyan government to sell electricity to the war-torn country. Authorities in…
Ortadoğu

Geliri petrole dayanan ülkelerde yeni dönem

Petrol fiyatlarının düşmesinden en çok etkilenenler arasında, geliri petrole dayanan ve silahlanmaya en çok para harcayan ülkelerden Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri bulunuyor.[:en]