Genel

E-İhale yöntemi ne kazandırdı?

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, e-ihale sisteminin daha şeffaf, katılımcı ve rekabete açık olmasını sağlamak amacıyla uygulamaya başladıkları dile getirdi. Elektronik ihalelere olan ilgi ise oldukça dikkat çekici durumda. Sistemdeki kullanıcı sayısı da her geçen gün artıyor.

 • Tasfiyelik eşya ve araçların satışlarını kapalı teklif yerine açık artırma E-İhale yöntemiyle gerçekleştiriliyor. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği E-İhale yöntemiyle tasfiyelik araç ve eşya satışından geçen yıl 246 milyon lira hasılat sağlandı.
 • Geçen yıl e-ihale sistemiyle satılan 4 bin 938 araçtan toplam 145,5 milyon lira hasılat elde edilmişti. Söz konusu dönemde elektronik, tekstil ve otomotiv yedek parça ürünlerinin başı çektiği 4 bin 619 eşya grubunun satışından ise 100,5 milyon lira hasılat sağlandı.
 • Böylece e-ihale yöntemiyle tasfiyelik araç ve eşya satışından geçen yıl 246 milyon lira hasılat elde edildi.
 • İhaleye girilmesindeki coğrafi ve mekansal kısıtların ortadan kaldırıldı ve işlemler basitleştirildi. Aynı zamanda “www.eihale.gov.tr” adresinden ve e-Devlet üzerinden ihalelere erişebileniyor.
 • Ticaret Bakanı Pekcan’ın açıklamasına göre, açık teklif yöntemiyle e-ihale usulünün getirilmesinin ardından kayıtlı üye sayısının daha da arttığı gözlemlendi.
 • Haziran 2018’de 125 bin olan kayıtlı üye sayısı 360 bine ulaştı.
 • Mobil uygulama, yaklaşık 300 bin vatandaş tarafından indirilmiş durumda.
 • Tüm vatandaşların e-ihale’ye ücretsiz üye olabiliyor.
 • İhalelere ilişkin sistemde tüm bilgiler yer alıyor. İhaleye çıkan araç veya eşyanın fotoğraflarını, videosunu, özel olarak aranan şartlar ve alınması gereken belgelerin bilgisini görmek mümkün. Katılımcılar dilerse teklif vermek istedikleri eşya veya aracı yerinde de görebiliyor.
 • Teklif verilmek istenen ihale için ihaleye esas bedelin yüzde 10’u tutarında teminat bulunması gerekiyor. Üyelerin bir ihaleye teklif vermeleri halinde, ihaleye esas bedelin yüzde 10’u kadar tutar sistem tarafından kişinin teminatından bloke ediliyor. İhale süresi sona erdiğinde en yüksek teklif vermiş olan ihaleyi kazanıyor.
 • İhaleyi kazanan kişi ihale bedelini yatırıp eşyasını teslim alana kadar, ikinci en iyi teklif veren kullanıcının da teminatı sistemde bloke ediliyor, diğer tüm katılımcıların teminatları ise serbest bırakılıyor ve bu sayede teminatların diğer ihaleler için de kullanılmasına imkan tanınıyor.
 • Ticaret Bakanlığı çalışanları ve birinci derece yakınları ise şeffaflığın esas olduğu e-ihalelere katılamıyor.

Son Yazılar
Genel

Ay'a gidecek yerli uzay aracı üretime hazır

Ay’a gönderilecek ilk yerli uzay aracının tasarımı hazır. ROKETSAN, TÜBİTAK ve Delta-V hibrid motorun statik ateşleme ve fırlatma testlerini yapıyor. TUA Başkanı…
Genel

CS Wind Türkiye'de ikinci fabrikasını açıyor

Güney Kore merkezli rüzgar türbini kule üreticisi CS Wind, Türkiye'deki ikinci fabrikasını da İzmir'de açıyor. Güney Kore merkezli rüzgar türbini kule üreticisi…
Genel

Konut fiyatlarında fırsatçılık yapanlara uyarı

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, konut sektöründe devreye aldıkları uygulamalar üzerinden fırsatçılık yapmaya ve vatandaşları mağdur etmeye kalkışanlar hakkında ilgili her…