Türkiye

Goldman Sachs TL’de güçlenme öngörüyor

Goldman Sachs tahminlerini yukarı yönlü revize etti

Türkiye TL’nin değer kaybetmemesi için salgına direndi

Goldman Sachs, S&P, Moody’s, Fitch… Tüm olumsuz yorumlara rağmen, Türkiye TL’nin güç kaybetmemesi için salgın döneminde de var gücüyle çalıştı. Koronavirüs salgını sonrası vatandaşlarını ve iş dünyasını yalnız bırakmayarak çeşitli destek ve tedbir paketleri açıkladı. Ekonomi yönetiminin hamleleri ile salgının Türkiye ekonomisine yönelik etkisi sınırlı kaldı. Kısa sürede normalleşme sürecine giren Türkiye birçok sektörde yukarı yönlü ivme kaydetti. Ancak tüm bu olumlu gelişmelerin aksine uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye’nin kredi notunu “B1″den “B2″ye düşürdü. Neyse ki Türkiye’nin salgına direnişi tüm bu algı çalışmalarına rağmen olumlu sinyaller veriyor.

Goldman Sachs tahminlerini yukarı yönlü revize etti

ABD merkezli yatırım bankası Goldman Sachs, Türk Lirası için tahminlerini yukarı yönlü revize etti. TCMB’nin rezervleri yeniden inşa etme planlarının kurdaki kazanımların zamana yayılmasına yol açabileceğine de işaret etti.

Dolar için 3, 6 ve 12 aylık tahminlerini daha önce 7,75, 8,00 ve 9,00 olarak açıklayan Goldman Sachs bu tahminlerini 7,50, 7,75 ve 8,00 olarak güncellendi.

Goldman Sachs analistleri yaptıkları değerlendirmede, “TCMB Başkanı Ağbal’ın ortaya koyduğu TL’yi istikrarsızlaştırmadan yeniden döviz rezervi biriktirme çabasının, yüksek enflasyon ve siyasi riskler dikkate alındığında, liranın dolar karşısında ani şekilde güçlenmesi yerine daha istikrarlı bir yol izlemesi ile sonuçlanması büyük olasılık” ifadelerini kullandı.

Daralma tahminlerini de düşürdü

İlk tahmini Türkiye’nin yüzde 5 daralma kaydedeceği yönünde olan Goldman, daha sonra daralma tahminini aşağı çekerek bu oranı yüzde 3,5’e düşürdü.

Son Yazılar
Türkiye

Küresel krizler ortamında Türkiye iş fırsatlarının merkezi haline geldi

Türkiye batılı şirketlerin cazibe merkezi Türkiye küresel kriz ortamında iş fırsatları için cazip bir ülke haline geldi. Yurtdışı Türk Ticaret Odası genel müdürü…
Türkiye

Avrupalı alüminyum üreticileri Türkiye’ye yöneldi

Enerji krizi alüminyum krizini tetikledi Enerji krizinin alüminyum üzerindeki baskısı artıyor. Üretim maliyetinin ürünün fiyatının çok üzerine çıkması Avrupa’daki üreticiyi vurdu. Avrupa’yı esir…
EnerjiTürkiye

Yüzyılın madeni Leonardit

Leonardit nedir? Leonardit, hem tarımda hem hayvancılıkta hem de endüstriyel sanayi de kullanılabilen bir maden. Ayrıca oluşumunu milyonlarca senede tamamlıyor. Bitki ve hayvan…