Türkiye

Goldman Sachs: Türkiye 2021’de yüzde 6 büyüyecek

Goldman Sachs Türkiye büyüme beklentisini yükseltti

Türkiye ekonomisi büyüyecek

Türkiye’nin ekonomi dahil birçok alanda sinyalini verdiği reformlarla birlikte, koronavirüs salgınına rağmen yüksek tuttuğu büyüme beklentilerini uluslararası  ekonomi otoriteleri de destekliyor. HSBC’nin ardından ABD menşeli çokuluslu yatırım bankası Goldman Sachs da Türkiye’ye yönelik 2021 büyüme beklentisini yükselterek revize etti. Yabancı kuruluşların Türkiye’ye karşı karamsar bakışında keskin  bir pozitif dönüş yaşanıyor. Salgın döneminde üretim çarkları durmadan dönünce yabancıların da kararları tam tersine evrildi. Bazı kuruluşlar Türkiye ile ilgili tahminlerini neredeyse 5-6 kez revize etmek zorunda kaldı. Salgının başında 2020 için yüzde 5’e varan küçülme öngören tüm kuruluşlar yıl bitince pozitif’e döndü. IMF ve Dünya Bankası’nın ardından, Türkiye için daralma öngören JP Morgan, HSBC ve Commerzbank gibi kuruluşlar pozitif açıklamalarda bulundu.

Goldman Sachs büyümeyi yükseltti, faizi düşürdü

Aralarında Kevin Daly’nin de bulunduğu Goldman Sachs ekonomistlerinin hazırladığı Türkiye raporunda, 2021 için Türkiye büyüme beklentisi yüzde 4’ten yüzde 6’ya çıkarıldı. Kurum yıl sonuna ilişkin politika faizi beklentisini de düşürdü. Buna göre Türk Lirası’ndaki yükselişi dikkate alan ekonomistler yıl sonu politika faizi beklentisini yüzde 17’den yüzde 16,50 seviyesine indirdi. Hazırlanan raporda para politikasındaki sıkılaşmasının ve emtia fiyatlarındaki artışın 2021 sonundan itibaren ileriye doğru büyüme görünümünde bir durağanlaşma yaratabileceğine dikkat çekildi.

Goldman Sachs ekonomistleri tarafından hazırlanan raporda, salgın sonrası Merkez ve Doğu Avrupa ile Ortadoğu ve Afrika ülkelerinde enflasyonist olmayan bir büyüme için alan olduğu vurgulandı.

HSBC, Türkiye ekonomisine ilişkin kaleme aldığı raporda ekonomi yönetiminin değiştiğini ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın sıkılaşma döngüsüne girdiğini belirtmişti.

Aralık ayı sanayi üretim verisinin ardından büyüme tahminlerini revize ettiğini açıklayan kurum “Ekonominin 2020 son çeyreğinde çeyreklik bazda yüzde 2,9 büyüdüğünü öngörüyoruz. Önceki tahmininiz eksi yüzde 0.7’ydi. Bu nedenle 2020’nin tamamına ilişkin büyüme tahminimiz de yüzde 1’den yüzde 2’ye yükseldi.” açıklamasında bulunmuştu.

Kurum 2021 yılı için büyüme tahminini de yüzde 2.1’den yüzde 4.2’ye yükseltti. Bu revizyonun daha çok teknik bir gelişme olduğu ifade edildi. Yukarı yönlü revizyonlara rağmen yılın ikinci yarısında ekonomik aktivitede sert bir yavaşlama olacağı öngörüldü.

Son Yazılar
Türkiye

Küresel krizler ortamında Türkiye iş fırsatlarının merkezi haline geldi

Türkiye batılı şirketlerin cazibe merkezi Türkiye küresel kriz ortamında iş fırsatları için cazip bir ülke haline geldi. Yurtdışı Türk Ticaret Odası genel müdürü…
Türkiye

Avrupalı alüminyum üreticileri Türkiye’ye yöneldi

Enerji krizi alüminyum krizini tetikledi Enerji krizinin alüminyum üzerindeki baskısı artıyor. Üretim maliyetinin ürünün fiyatının çok üzerine çıkması Avrupa’daki üreticiyi vurdu. Avrupa’yı esir…
EnerjiTürkiye

Yüzyılın madeni Leonardit

Leonardit nedir? Leonardit, hem tarımda hem hayvancılıkta hem de endüstriyel sanayi de kullanılabilen bir maden. Ayrıca oluşumunu milyonlarca senede tamamlıyor. Bitki ve hayvan…