Savunma Endüstrisi

Hindistan Türkiye’nin desteğiyle donanma gemisi inşa edecek[:en]India to build naval vessels with the support of Turkey

Türkiye Hindistan tersane gemi destek

Hindistan Türkiye’den teknoloji transferi sağlayacak

Hindistanlı devlet şirketi Hindustan Tersanesi,  donanma gemisi inşa etmeye hazırlanıyor bunu da Türkiye’den teknoloji transferi yaparak başaracak. Asya ülkesinin Visakhapatnam şehrinde yer alan tersane, 5 adet gemi üretimi için siparişi Hindistan donanmasından bekliyor.  Hindustan Times gazetesinin konuyla ilgili kaynaklara dayandırdığı haberine göre, bu gemilerin inşasında da Türkiye‘den teknoloji transferi gerçekleştirilecek. Projenin tutarının da yaklaşık 1.5 ila 2 milyar dolar arasında olacağı tahmin ediliyor. İstanbul Tuzla’daki Anadolu Tersanesi’nden teknoloji transferi sağlanacak.

Türkiye'den gemi desteği alacak Hindistan

Hindistan Türkiye savunma sanayi gemi

Gemilerin teslimat süresi

Hindistan‘daki tersane, ilk filo destek gemisini 4 yıl içinde teslim etmeyi hedefliyor. Diğer gemiler ise 10 ila 12 ay arasında bir sürede teslim edilecek şekilde hesaplanıyor. 230 metre uzunluğunda olacak gemiler, savaş gemileri için yakıt ve diğer malzemeleri taşıyacak.

Bir yetkili konuya ilişkin açıklamasında, “Türk konsorsiyumu ile anlaşma, Hindustan Tersanesi’nin Hindistan Donanması’ndan sipariş almasının ardından başlayacak. Her şey yolunda gider ise bu, Ekim 2021’e kadar gerçekleşebilir. Projeye birkaç Hint tedarikçi de dahil olacak.” dedi.

Konuyla ilgili başka bir kaynak da yaptığı açıklamada “Türkiye’nin tersaneleri uzun süredir dolu. Teknoloji transferi ve tüm gemilerin Hindistan’da yapılmasıyla kaybedilecek bir şey yok. Türk mühendisler projeye yardım etmek için Hindistan’a gelecekler.” ifadelerini kullandı.

Türkiye çok gelişmiş bir savunma sanayiye sahip

Uluslararası güvenlik alanında çalışmalar yapan Sameer Patil’in görüşlerine de yer veren gazete, Patil’in “Cumhurbaşkanı Erdoğan yönetimindeki Türkiye, tüm ülkelerle ticari ilişkiler kurmaya odaklandı. Bu pragmatizm, Hindistan ile iş birliği çabalarında da görülüyor. Hindistan deniz yeteneklerini geliştirmek istiyor ve Türkiye çok gelişmiş bir savunma sanayisine sahip.” dediğini belirtti.[:en]

Turkey will provide technology to India for shipbuilding

Indian state-owned company Hindustan Shipyard, is preparing to build naval vessels through technology transfer from Turkey. Located in the city of Visakhapatnam in the Asian country, the shipyard will supply of 5 ships to the Indian Navy. According to a report based on the source of the Hindustan Times newspaper, technology transfer will be received from Turkey in the construction of these ships. The cost of the project is estimated to be between 1.5 and 2 billion dollars. Technology transfer will be provided from the Anatolian Shipyard in Tuzla, Istanbul.

Delivery time of the ships

The shipyard in India aims to deliver its first fleet supply within 4 years. Other ships are calculated to be delivered in 10 to 12 months. The ships, which will be 230 meters long, will carry fuel and other supplies for the warships. “The agreement with the Turkish consortium will begin after the Hindustan Shipyard receives an order from the Indian Navy,” said an official on the subject. If everything goes well, this may happen until October 2021. Several Indian suppliers will be involved in the project.” was said. Another source said in a statement on the topic “Turkey’s shipyards have long been filled. There is nothing to lose with technology transfer and all ships being made in India. Turkish engineers will come to India to help the project. ”

Turkey has a highly developed defense industry

According to Sameer Patil, who works in the field of international security, “President Erdogan led Turkey to focus on establishing trade relations with all countries. This pragmatism is also seen in cooperation efforts with India. India wants to develop its sea talents through Turkey, which has a highly developed defense industry.”

Son Yazılar
Savunma Endüstrisi

Türkiye'nin bir silah gücü olarak şaşırtıcı yükselişi

Türkiye’nin silah gücü Bir zamanlar Türkiye, Alman savunma şirketleri Krauss-Maffei Wegmann (KMW) ve Rheinmetall’den 1.000 adet Leopard 2 ana muharebe tankı sipariş…
Savunma Endüstrisi

Afrika devletleri neden Bayraktar TB2 satın alıyor?

Afrika devletleri Türk SİHA'sı diyor Analist Paul Melly, Afrika devletlerinin silahlı gruplarla savaşmak için, dünyadaki çeşitli çatışmalarda etkili olduklarını kanıtlayan Türk İHA'larından giderek…
Savunma Endüstrisi

Fransız TV kanalı Türkiye'nin SİHA gücünü konuşuyor

Fransız kanalı BFM TV: Bayraktar TB2 Ukrayna için "güçlü müttefik" Fransız kanalı BFM TV, Bayraktar TB2'yi Ukrayna için "güçlü müttefik" şeklinde tanımladı. Türk yapımı SİHA'ların tüm…