Dünya

Huawei CEO’su Ren Zhengfei: “ABD olmadan da yola devam ederiz.”

Huawei’nin ABD Ticaret Bakanlığı’nın ABD merkezli tedarik zincirine erişimi engellenenler listesinde yer almasının Çinli teknoloji devine ciddi bir darbe indirmesi bekleniyordu. Ancak tam tersine Huawei’yi ABD’nin kurbanı olarak gören Çin halkının vatanseverlik duygularının kabarması telefon üreticisine yaradı. Nitekim Huawei’nin Çin’deki telefon sevkiyatı son çeyrekte yıllık bazda yüzde 66 gibi inanılmaz bir oranda arttı.

Huawei bu yıl şimdiye kadar 200 milyon telefon teslimatı gerçekleştirdi. 2018 yılında bu rakam toplamda 206 milyon olmuştu. Kısacası, Huawei ABD’nin engellemelerine rağmen akıllıca büyümeyi sürdürüyor.

Çinli akıllı telefon devi aynı zamanda dünyanın en büyük networking ekipman üreticisi olarak da ABD’nin hedef tahtasında; Başkan Trump yönetimi müttefiklerinden 5G network’lerini kullanmamalarını istiyor.

Ancak ABD bu konuda da başarılı olamıyor. Nitekim hem Oracle hem de Cisco Beyaz Saray’a networking pazarının bu segmentinde Huawei’ye meydan okuyabilecek bir Amerikan alternatifinin inşası için gereken süre ve maliyetin çok fazla olacağını söylediler.

 

Huawei kurucusu ve CEO’su Ren Zhengfei The Wall Street Journal’a verdiği demeçte, “ABD olmadan da ayakta çok iyi bir şekilde yolumuza devam edebiliriz” dedi. Ren ayrıca ABD-Çin ticaret görüşmeleri sırasında Huawei’nin yasaklılar listesinden çıkarılacağına da inanmadığını söyledi. ABD için “bizi sonsuza kadar orada tutabilirler; bizim açımızdan sıkıntı yok” dedi.

Huawei’nin 75 yaşındaki kurucusu, Çin hükümetinin kendisinden teknolojiyi casusluk amaçlı kullanmasını istemesi halinde nasıl davranacağıyla ilgili bir soru üzerine de, böyle bir şeyi kesinlikle reddedeceğini vurguladı.

Kaynak: Fortune

Son Yazılar
Dünya

Doların küresel anlamda güçlenmesi ne anlama geliyor?

Dolar tüm para birimleri karşıısnda yükseliyor Dolar önemli tüm para birimleri karşısında yükselişini sürdürüyor. Fed'in agresif faiz artış döngüsüyle dolar bu sene birçok para…
Dünya

Foreign Policy: Putin'in enerji savaşı, Avrupa'yı parçalıyor

Foreign Policy enerji krizini manşetine taşıdı Avrupa'ya doğalgaz akışını süresiz olarak askıya alan Moskova yönetiminin hamlesi, ABD merkezli Foreign Policy dergisi tarafından…
Dünya

İflas dalgası Avrupa'da yayılıyor

Avrupa'da firmalar iflas bayrağı çekti Enerjiden perakendeye, gıdadan gayrimenkule kadar Avrupa'da birçok firma iflas bayrağını çekti. İngiltere'de iflas eden şirketlerin sayısı ağustosta…