ABDDünyaŞirketler

Huawei’in 5G ağına karşı ABD’nin eli güçleniyor

ABD’nin Çinli Huawei Technologies Co.’yu engelleme kampanyası, Trump yönetiminin hayati önemdeki mikroçip arzını kesmesi ve Pekin’in Hong Kong ve koronavirüs konusundaki duruşunun Atlantik’in her iki yakasında rahatsızlığa neden olmasıyla birlikte güç kazanıyor.

İngiltere Huawei’ye yönelik tavrını gözden geçiriyor. Danimarka ve Singapur’da telefon operatörleri telekomünikasyon ağları için diğer sağlayıcıları tercih etti. Almanya ve Fransa ise ABD’nin hırsızlık, yaptırımları ihlal etme ve casusluk ile suçladığı şirketin pozisyonunu yeniden değerlendiriyor.

ABD, sadece aylar öncesinde müttefiklerini Huawei ekipmanları kullanmamalarına ilişkin ikna etmekte zorlanıyordu. Ancak Washington Mayıs ayında Huawei’yi ABD teknolojisiyle üretilmiş çiplerden mahrum bıraktı. Bu değişiklik Çinli şirketi kalıcı olarak yavaşlatarak on yıllar boyunca iletişimin belkemiği olacak son teknoloji 5G ağını güncellemesinin önüne geçebilir.

Aynı zamanda siyaset de Huawei’nin hevesine karşı nazik davranmıyor. Avrupa ve ABD’de yetkililer pandemiyi idare edişinden dolayı Çin’i eleştirdi. Ayrıca Pekin, Hong Kong’a yönelik olarak hazırladığı ulusal güvenlik yasalarından dolayı eleştirileri üzerine çekmişti.

Washington’da “İki yıl önce kimse Huawei almayı düşünmüyordu.” diyen Stratejik & Uluslararası Çalışmalar Merkezli teknoloji politikası programı direktörü James Lewis, diğer ülkelerin Huawei’yi yasaklama konusunda -tam kapsamlı bir yasaktan çok uzak olsa da- ilerleme kaydetmeye yöneldiğini söyledi.

Kaynak: Bloomberg

Son Yazılar
Dünya

Doların küresel anlamda güçlenmesi ne anlama geliyor?

Dolar tüm para birimleri karşıısnda yükseliyor Dolar önemli tüm para birimleri karşısında yükselişini sürdürüyor. Fed'in agresif faiz artış döngüsüyle dolar bu sene birçok para…
Dünya

Foreign Policy: Putin'in enerji savaşı, Avrupa'yı parçalıyor

Foreign Policy enerji krizini manşetine taşıdı Avrupa'ya doğalgaz akışını süresiz olarak askıya alan Moskova yönetiminin hamlesi, ABD merkezli Foreign Policy dergisi tarafından…
Dünya

İflas dalgası Avrupa'da yayılıyor

Avrupa'da firmalar iflas bayrağı çekti Enerjiden perakendeye, gıdadan gayrimenkule kadar Avrupa'da birçok firma iflas bayrağını çekti. İngiltere'de iflas eden şirketlerin sayısı ağustosta…