Dünya

İngiltere Vahşi Batı’ya döndü: Tedarik krizi ve benzin savaşları

İngiltere akaryakıt krizi ve gıda aksamaları ile kaos yaşıyor

İngiltere benzin ve tedarik kriziyle karşı karşıya

İngiltere dünyanın en büyük beşinci ekonomisi ancak yine de akaryakıt kriziyle boğuşuyor. Aynı zamanda oldukça gelişmiş bir sosyal pazara ve piyasa odaklı bir ekonomiye sahip. Ülkenin ekonomisi en küreselleşmiş ekonomilerden de biri. Ekonominin geneline hizmetler işkolu hakim ayrıca GSYİH’ye yüzde 80 katkı sağlıyor. Ekonomi Kuzey Denizi petrol ve gaz üretimi ile destekleniyor. Ancak ülke son zamanlarda ekonomik anlamda zor günler geçiriyor. İngiltere'de Brexit sonrası Avrupalı işçilerin ülkelerine dönmesiyle nakliye şoförü sayısı yetersiz kaldı. Bu durum, özellikle akaryakıt krizine ve gıda sektöründe aksamalara yol açtı. Tedarik sorunu nedeniyle bazı marketlerde raflar boş kaldı.

Vahşi Batı'ya döndü

Kriz başta akaryakıt ve gıda olmak üzere çok sayıda sektörü etkiledi. Bazı akaryakıt istasyonları satışı durdurdu. İstasyonların geçici olarak kapatılacağının duyurulması, İngilizlerde endişe ve paniğe neden oldu. Çok sayıda istasyon önünde kuyruklar oluştu. Günlerdir devam eden ve tüm dünyanın tedirginlikle takip ettiği tedarik krizi ülke çapında şiddetli bir kaos ortamı yarattı.

İngiltere’deki benzin krizi eğitimi de tehdit etmeye başladı. Okul müdürleri, servislerin çalışmayacak hale gelmesi durumunda yeniden online eğitime geçme seçeneğini gündeme aldı.

Benzin sırasında insanlar birbirlerine bıçak çekip kavga ederken, hırsızların arabaların depolarını delip benzin çaldığı bildirildi.

İngiltere Çevre Bakanı George Eustice, benzin istasyonlarının önünde uzun kuyruklar oluşması ve bazı istasyonlarda benzin kalmamasından, "ihtiyacı olmadığı halde benzin alanları" sorumlu tuttu.

İngiltere’de raflar boş kaldı

Tedarik sorunu İngiltere'de bazı marketlerde rafların boş kalmasına da yol açtı. Londra'da özellikle sebze ve meyve ürünleri ile hazır suların satışa sunulduğu raflar boş.

Tedarik ve personel vizesi sorunu yaşanan gıda sektöründe de çiftçiler Noel için hindi kalmayabileceği uyarısında bulundu.  Büyük üreticilerin ürünleri işleme koyacak yeterli sayıda çalışanı yok. Bu yüzden kümes hayvanları derneği,  gerekçesiyle üretim kapasitesini azalttıklarını söyledi. İngiltere Kümes Hayvanları Konseyi, sektörde yaklaşık 7000 kişilik açık olduğunu ifade etti.

İngiltere'de TIR ve kamyon şoförü açığından kaynaklanan akaryakıt tedariki sorunları gidermek için ordunun devreye sokulabilir.  Daha önce çözüm önerisi olarak sunulan geçici vizeler içinse henüz bir çalışma başlatılmadı. Hükümet ek önlem olarak, petrol şirketlerinin yakıt ikmalini hızlandırmaları için rekabet yasasını da askıya alacağını duyurdu.

Son Yazılar
Dünya

Doların küresel anlamda güçlenmesi ne anlama geliyor?

Dolar tüm para birimleri karşıısnda yükseliyor Dolar önemli tüm para birimleri karşısında yükselişini sürdürüyor. Fed'in agresif faiz artış döngüsüyle dolar bu sene birçok para…
Dünya

Foreign Policy: Putin'in enerji savaşı, Avrupa'yı parçalıyor

Foreign Policy enerji krizini manşetine taşıdı Avrupa'ya doğalgaz akışını süresiz olarak askıya alan Moskova yönetiminin hamlesi, ABD merkezli Foreign Policy dergisi tarafından…
Dünya

İflas dalgası Avrupa'da yayılıyor

Avrupa'da firmalar iflas bayrağı çekti Enerjiden perakendeye, gıdadan gayrimenkule kadar Avrupa'da birçok firma iflas bayrağını çekti. İngiltere'de iflas eden şirketlerin sayısı ağustosta…