Dünya

İngiltere’de ihaleli kira dönemi

İngiltere'de İhaleli kira dönemi: Fahiş fiyatı ver daireyi kap

İngiltere'de ev kiralamada yeni dönem

İngiltere'de artan enerji maliyetleri ve ekonomik kriz ülkedeki insanların kira bulamamasına neden oldu. Londra ve Manchester gibi şehirlerde daireler ihaleli kiralanıyor. İngiliz gazetesi The Guardian'a konuşan Londra sakinleri evlerin ihale usulü ile kiralandığını açıkladı.

İngiltere'de ev avcılığı

Yüksek zam yapmak isteyen İngiltere'de ev sahiplerinin ise kiracılarını evlerinden çıkarmak istediği ifade ediliyor. Pek çok insan için ev aramak günlük yarı zamanlı bir iş haline geldi. The Guardian, yaşanacak bir yer bulmak için insanların bu kadar arayışta bulunmasını yeni bir meslek olarak tanıttı: Ev avcılığı. Aynı zamanda ülkede yüksek enerji fiyatları ve enflasyon nedeniyle milyonlarca ev fahiş fiyatlara kiraya verilmeye ya da satılmaya başlandı. İnsanlar sürekli olarak öğle yemekleri arasında ya da otobüsteyken bile ev ilanı bildirimleri aldıklarını ve kiralık ev kovaladıklarını ifade ediyor.

İngitere'nin Rightmove bölgesinden elde edilen veriler, ülkedeki kiraların rekor seviyeye ulaştığını ve bazı bölgelerde yıllık yüzde 20'den fazla ve Londra'da yüzde 15'ten fazla bir sıçrama olduğunu gösteriyor. Yapılan bir anket ise temmuz ayı başında kira için ortalama 127 başvurunun alındığını; ancak bölgede kiralanabilecek yalnızca 11 evin olduğunu gösterdi.

İyi maaşa rağmen ev bulunamıyor

İngiliz gazetesi The Guardian'a konuşan Beth Holloway, iyi bir işi, referansları ve maaşı olduğunu ifade ediyor. Ancak kira bulmak onun için resmen bir çileye dönüşmüş durumda. Çeşitli internet sitelerinde evlere teklif verdiğini ifade eden genç kadın, "Ev arkadaşımla listelenen fiyat üzerinden 200 sterlin teklif ettik ve başka biri 500 sterlin ya da 600 sterlin teklif ettiği ve 1 yıllık peşin ödemeyi kabul ettiği için evi tutamadık" dedi. Önceden randevulu bir eve gittiğinde ise kuyrukta 15 kişiyi bulduğunu ifade eden Holloway, "Artık kırılma noktasına geldim" dedi.

Araştırma uzmanı olan 27 yaşındaki Max Willson da benzer sıkıntılara sahip. Çok kötü durumdaki evinden taşınamya karar verdiğini ifade eden Willson, ev aramaya başlayınca acetenlerin "En iyi teklifinizi" yapın diyerek resmen evleri ihaleye soktuğunu ifade etti.

Son Yazılar
Dünya

Doların küresel anlamda güçlenmesi ne anlama geliyor?

Dolar tüm para birimleri karşıısnda yükseliyor Dolar önemli tüm para birimleri karşısında yükselişini sürdürüyor. Fed'in agresif faiz artış döngüsüyle dolar bu sene birçok para…
Dünya

Foreign Policy: Putin'in enerji savaşı, Avrupa'yı parçalıyor

Foreign Policy enerji krizini manşetine taşıdı Avrupa'ya doğalgaz akışını süresiz olarak askıya alan Moskova yönetiminin hamlesi, ABD merkezli Foreign Policy dergisi tarafından…
Dünya

İflas dalgası Avrupa'da yayılıyor

Avrupa'da firmalar iflas bayrağı çekti Enerjiden perakendeye, gıdadan gayrimenkule kadar Avrupa'da birçok firma iflas bayrağını çekti. İngiltere'de iflas eden şirketlerin sayısı ağustosta…