Dünya

İngiltere’de işsiz sayısında 11 yılın en sert artışı

İngiltere’de finansal krizden bu yana işsiz sayısında görülen en sert artış, Maliye Bakanı Rishi Sunak’ın ücretsiz izin programını daha erken genişletmesi durumunda işten çıkarmaların ne kadarının önlenebileceği sorularını akıllara getiriyor.

Ulusal İstatistik Ofisi tarafından Salı günü açıklanan verilere göre işsiz sayısı söz konusu dönemde 243 bin arttı. İşsizlik oranı yüzde 4.8 ile dört yılın en yüksek seviyesine çıktı.

İngiltere’de yerine yeni alım yapılmamak üzere işten çıkarılanların sayısı 181 binlik rekor artış ile üçüncü çeyrekte 300 bini aştı.

Sunak, geçen haftaki açıklamasında koronavirüs nedeniyle tam zamanlı çalışamayan işçilerin ücretlerinin Mart’a kadar yüzde 80’inin hükümet tarafından ödeneceğini belirtti. Ekonomistler bu adımla birlikte işsizliğin daha önce tahmin edilenden daha düşük bir noktada pik yapacağını düşünüyor.

Ancak söz konusu adım bazıları için oldukça geç geldi. Bar zinciri Marston’s Plc’den Manchester Airport Group’a kadar birçok şirket geçen haftalarda tenkisat açıkladı.

Kaynak: Bloomberg

Son Yazılar
Dünya

Doların küresel anlamda güçlenmesi ne anlama geliyor?

Dolar tüm para birimleri karşıısnda yükseliyor Dolar önemli tüm para birimleri karşısında yükselişini sürdürüyor. Fed'in agresif faiz artış döngüsüyle dolar bu sene birçok para…
Dünya

Foreign Policy: Putin'in enerji savaşı, Avrupa'yı parçalıyor

Foreign Policy enerji krizini manşetine taşıdı Avrupa'ya doğalgaz akışını süresiz olarak askıya alan Moskova yönetiminin hamlesi, ABD merkezli Foreign Policy dergisi tarafından…
Dünya

İflas dalgası Avrupa'da yayılıyor

Avrupa'da firmalar iflas bayrağı çekti Enerjiden perakendeye, gıdadan gayrimenkule kadar Avrupa'da birçok firma iflas bayrağını çekti. İngiltere'de iflas eden şirketlerin sayısı ağustosta…