Genel

IPARD-II programı nedir?

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Avrupa Birliği Kırsal Kalkınma Programı-II (IPARD) 6. Başvuru Çağrısı ile toplam 60 milyon euro hibeyi üretici ve yatırımcılara sunduklarını belirterek, “42 ilimizdeki tüm üreticilerimize söylüyorum, ‘Durmayın, beklemeyin, bize gelin, yüzde 65’e kadar olan bu hibeyi kaçırmayın.’ Bugün itibarıyla proje hazırlama süresi başladı. Projelerini hazırlayıp sunmak için üreticimize 3 ay süre veriyoruz.” dedi.

Peki IPARD-II programı nedir?

IPARD, Avrupa Birliği (AB) tarafından aday ve potansiyel aday ülkelere destek olmak amacıyla oluşturulan, Katılım Öncesi Yardım Aracı’nın Kırsal Kalkınma bileşeni.

Ülkemizde Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından desteklenen bu projenin 6. Başvuru çağrısı başladı.

Kırsaldaki yatırımları artırmak, üretime katkı sağlamak, istihdama destek olmak amacıyla açıklanan program, yatırım yapan, yeni istihdam oluşturan, ülkeye katma değer sağlayan girişimciyi destekleyecek.

IPARD Programı kapsamında bugüne kadar 14 binden fazla projeye, yaklaşık 4 milyar lira hibe desteği sağlandı. Bu hibeler sayesinde kırsal alanlarımızda 10 milyar lira tutarında yatırım yapıldı, 60 bin yeni istihdam oluştu.

IPARD-II kapsamındaki 5. başvuru çağrısı şubat ayında açıklanmıştı. 250 milyon euro hibe bütçeli 5. çağrıda, hayvancılık ve işletme pazarlama yatırımlarını desteklendi.

IPARD-II 6. başvuru çağrısı ile toplam 60 milyon euro, yani yaklaşık 400 milyon liralık hibeyi üretici ve yatırımcıya sunulacak.

IPARD-II kapsamında 42 ilde, %65’e kadar hibe verilecek. Verilen bu hibeler geri ödemesi olmayan yatırım desteği amacıyla verilen hibeler olacak.

Daha çok küçük yatırımcıların desteklenmesinin ön planda olacağı bu hibe paketinde 7 alt sektör; kültür balıkçılığı, yenilenebilir enerji tesisleri, kooperatif ve üretici örgütleri için makine parkları kurulumu, bitkisel üretimin çeşitlendirilmesi, işlenmesi ve paketlenmesi, arıcılık ve arı ürünlerinin üretilmesi, işlenmesi, ve paketlenmesi, zanaatkarlık, yöresel tarım ve gıda ürünlerinin üretimi ile kırsal turizm ve rekreasyon faaliyetleri desteklenecek.

Kırsaldaki istihdama doğrudan katkı sağlayacak proje gençlere ve kadınlara, önemli avantajlar sağlayacak.

Son Yazılar
Genel

Ay'a gidecek yerli uzay aracı üretime hazır

Ay’a gönderilecek ilk yerli uzay aracının tasarımı hazır. ROKETSAN, TÜBİTAK ve Delta-V hibrid motorun statik ateşleme ve fırlatma testlerini yapıyor. TUA Başkanı…
Genel

CS Wind Türkiye'de ikinci fabrikasını açıyor

Güney Kore merkezli rüzgar türbini kule üreticisi CS Wind, Türkiye'deki ikinci fabrikasını da İzmir'de açıyor. Güney Kore merkezli rüzgar türbini kule üreticisi…
Genel

Konut fiyatlarında fırsatçılık yapanlara uyarı

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, konut sektöründe devreye aldıkları uygulamalar üzerinden fırsatçılık yapmaya ve vatandaşları mağdur etmeye kalkışanlar hakkında ilgili her…